Borsa'da Kan Kaybı Sürüyor! Devre Kesici İle Tüm Borsa İşlemleri Geçici Olarak Durduruldu

Borsa'da yoğun satış baskısı ile başlayan kan kaybı tüm hızı ile devam ederken yaşanan düşüşün sertleşmesi ile bir kere daha Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi uygulamaya alındı.

Finans 22.12.2021 - 15:13 22.12.2021 - 15:13 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma ve dolar kurunun 18 TL seviyesine ulaşması ile beraber borsada başlayan yoğun satış baskısı dolar kurunda yaşanan düşüş ve Türk Lirası'nın değer kazanmasına rağmen ne yazık ki artarak devam ediyor. Borsa'da yaşanan kaybın derinleşmesi üzerine Borsa İstanbul AŞ KAP üzerinden yaptığı açıklama ile Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) üzerinden yapılan açıklamada yaşanan yoğun satışlar nedeni ile borsadaki kayıpların önüne geçmek adına Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin bir kere daha uygulamaya alındığı ilan edildi. Ne yazık ki Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı sonrasında borsa'da büyük bir kayıp yaşanmış, 2000 puan seviyesinin altına çok hızlı gevşeyen borsada devre kesici uygulamaya alınmıştı. 

BORSA İSTANBUL AÇIKLADI: DEVRE KESİCİ SİSTEMİ UYGULAMAYA ALINDI, TÜM İŞLEMLER GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU! 

Borsa'da yaşanan dalgalanma artarak devam ederken yaşanan kan kaybını dolar ve Euro kurunda yaşanan büyük düşüşte durduramadı. KAP üzerinden yayımlanan açıklama ile "Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 14.59.26’da tek fiyat emir toplama, 15.04.26’da eşleştirme yapılacak ve 15.09.26’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 14.59.26’da tek fiyat emir toplama yapılacak ve 15.09.26’dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 15.09.26’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

bıst 100 endeksi

BORSA'DA SON DURUM NE, BIST-100 ENDEKSİ KAÇA DÜŞTÜ?

Cuma günü başlayan düşüş ne yazık ki yeni haftada da artarak sürdü. Borsa İstanbul'da BIST-100 endeksi Cuma günü başlayan derin kayıplarını bugünde sürdürürken endeks 1.797,48 puan seviyesine kadar çekildi. Endeks dünü 1.892 puandan tamamlamıştı. Dün gün içerisinde en düşük 1.797,38 puan seviyesini gören endekste ne yazık ki bugünde beklenen toparlanma yaşanmadı ve satış yönlü baskı devam etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@