Boş Ev İçin Aidat Ödemek Yasal Mı, Aidat Ödemeyen Ev Sahibine Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Ev sahipleri boş evler için aidat ödenmesinin yasal olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Boş evler için aidat ödenir mi? Kiracısız evlere aidat ödemek gerekir mi? Aidat ödenmeyen boş eve haciz gelir mi?

EMLAK HABERLERİ 20.06.2021 - 20:00 20.06.2021 - 20:00

Gayrimenkul yatırımı yapmak Türkiye'de en kazançlı yatırım yollarından birisi olarak gösteriliyor. Peki gayrimenkul yatırımı amacıyula satın alınan ama kiracı bulunamadığından boş kalan evler için aidat ödenmesi gerekiyor mu? Ev sahiplerinden boş evleri için alınan aidatlar yasal mı? Ev sahibi boş evi için aidat ödemezse ne olur?

AİDAT NEDEN ÖDENİR?

Apartmanlarda veya sitelerde bulunan evler için mülk sahiplerinden her ay aidat adı altında bir ödeme alınmaktadır. Bu ödemeler apartmanların veya sitelerin ortak giderleri için tahsil edilmektedir. Aidatlar Kat Malikleri Genel Kurulu'nda belirlenir ve tüm kat maliklerinin bu aidat ödemesi yapmaları zorunludur. Ödenen aidatlar apartmanların veya sitelerin temizlik, güvenlik, elektrik, su gibi ortak kullanım harcamalarında kullanılmaktadır. 

BOŞ EVE AİDAT VERİLİR Mİ?

Ev sahiplerinin bazıları boş olan evlerine aidat ödemesi yapmak istememektediler. Çünkü herhangi bir şekilde kullanımda bulunmadıklarını iddia etmektedirler. Ancak bu husus 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile yasal bir zemine oturtulmuştur. Ev sahipleri apartmanların ortak kullanım alanlarındaki kullanım haklarından vazgeçseler dahi aidat ödemesi yapmak zorundadırlar. Aidat ödemesi konusunda evin boş veya dolu olmasının bir etkisi yoktur. Konut sahibi olarak aidatları ödeme yükümlülüğü ev sahibindedir. 

BOŞ EV İÇİN AİDAT ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kendi mülkiyeti için apartman veya sitelerde ödenmesi gereken aidatı evin boş olduğunu gerekçe gösterip ödemeyen ev sahiplerine bazı yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu kapsamda ödenmeyen aidatlar için her ay yüzde 5 gecikme tazminatı uygulanmaktadır. Aidat ödemeyen ev sahipleri hakkında diğer kat maliklerinin herhangi biri veya apartman yönetimi tarafından dava açılıp icra takibi yapılabilir. Bu icra takibi ile aidatı ödenmeyen ev icra yoluyla dahi satılabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@