Boşalan Kiralık Evler Peynir Ekmek Gibi Kapışılıyor, Tutanın Elinde Kalıyor!

Türkiye'de yaşanan kiralık ev krizi her geçen gün biraz daha büyümeye devam ederken boşalan kiralık evler adeta kapılıyor. Tek bir gün bile kiracı beklemiyor!

Emlak Haberleri 02.09.2021 - 07:50 02.09.2021 - 07:54 Gülcan Özer

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması ile beraber kiralık ev krizi daha da vahim bir hale gelirken özellikle de öğrencilerin yoğun olduğu ilçelerde boş kiralık ev bulmak imkansız bir hale geldi. Öğrenciler boş ev bulmakta zorlanırken istenilen fahiş kiralara itiraz dahi edemeden buldukları evleri tutmak zorunda kalıyorlar. 

Yaşanan kriz her geçen gün biraz daha büyümeye devam ederken İstanbul'da öğrencilerin yoğun olduğu ilçelerde emlakçıların boş kiralık evler için kura çekilişi dahi yaptıkları haberlere konu olurken boşalan kiralık evlerin dakikalar içinde tutulması ve tek bir gün dahi boş kalmaması da kiralık ev kıtlığı sorununu bir kere daha ortaya koydu. 

KİRALIK EVLER BOŞALTILDIĞI SAATLER İÇERİSİNDE TUTULUYOR, 1 GÜN DAHİ BOŞ KALMIYOR! 

Kiralık ev çılgınlığı yaşandığı bu dönemde emlakçılar arzın talebi yanıtlamaya yetersiz kaldığı bir dönemden geçildiğini belirterek kentsel dönüşüm, göçmen krizi, kentsel dönüşüm projeleri, ertelenen düğünlerin yeniden başlaması ve yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile tam bir kiralık ev çılgınlığı yaşandığını belirtiyorlar. 

kiralık-ev-krizi-büyüyor

KONUT SEKTÖRÜNDEKİ ARZ SORUNU KİRALIK EV ARAYANLARI VURDU! 

Milliyet Gazetesi yazarlarından Aylin Rana Aydın tarafından yapılan habere göre emlakçılar da boş kiralık ev bulamamaktan şikayetçi oldu. Özellikle Beyoğlu, Avcılar, Kadıköy, Bahçelievler ve Rumeli Hisarı bölgesinde kiralık ev krizi yaşandığı belirtilirken emlaçılar boşalan kiralık evlere aynı gün kiracı bulunduğunu açıkladı. 

Özellikle de Çukurcuma ve Galata bölgelerinde nerede ise artık yeni proje yapılmaz olduğunu belirten emlakçılar yeni konut üretimi olmadığı için kiralık boş daire bulmanın zorlaştığını dile getirdiler. Emlakçılar “Ne öğrenciye ne de evlenene daire var. Burada en az üç yıl böyle süreceğini tahmin ediyoruz. Kentsel dönüşüm öncesinde 2+1 2-2.500 lira olan daireler yeni olunca 4.500 liraya çıktı. 3 bin lira olan 3+1 evler 6 bin liraya çıktı” diyerek kiralık ev fiyatlarına gelen rekor zamları vermeye razı olan kişilerin dahi ev bulamadıklarını söyledi. 

Bazı ev sahiplerinin süreçte yükselen kiralık ev fiyatlarından yararlanmak için eski kiracılarını çeşitli bahaneler ile evlerinden çıkardıklarını belirten emlakçılar bu evlerin daha sonra fahiş zamlar yapılarak yeniden kiraya çıkartıldığını belirtiyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@