BOTAŞ Kasım Ayı Tarifesi Yayımlandı, Doğalgaz Fiyatlarına Rekor Zam Geldi!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı duyuru ile Kasım ayı tarifesini ilan etti. Kasım ayında doğalgaza zam geldimi son dakika, yapıldı mı, var mı?

Finans 01.11.2021 - 08:47 01.11.2021 - 08:48 Gülcan Özer

Beklenen Kasım ayı fiyat güncellemesi Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) 'ın resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi. Yapılan güncelleme sonrasında Kasım ayı için geçerli olarak doğalgaz fiyat tarifesi de belirlenmiş oldu. 

Bu sene dolar kurunda yaşanan yükseliş ve dünya genelinde yaşanan enerji krizi nedeni ile küresel piyasalarda büyük bir doğalgaz krizi yaşanırken gözler BOTAŞ tarafından açıklanacak olan Kasım ayı doğalgaz fiyat tarifesi 2021 listesine çevrilmişti. 

DOĞALGAZ ZAMMI SON DAKİKA 2021! KASIM AYINDA DOĞALGAZA NE KADAR ZAM GELDİ?

Merakla beklenen BOTAŞ Kasım 2021 Doğalgaz Fiyat Tarifesi yayımlandı. BOTAŞ Kasım ayına ne yazık ki rekor bir zamla başlangıç yaptı. Doğalgaz fiyatlarına farklı tarifeler uygulayan Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) konut tarifesini sabit tutarken sanayi tarifesinde yüzde 49 gibi rekor bir zamma gitti. 

Hatırlanacağı üzere BOTAŞ tarafından Ekim ayında yine konut tarifesi sabit tutulmuş ancak sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 oranında zam gelmişti. Yapılan yüzder 49 oranındaki zammın tüketiciye ne yazık ki zam olarak yansıyacağı ve üretimde doğalgaz kullanan pek çok üründe yeni zam yağmuru yaşanabileceği dile getirilldi. 

botaş doğalgaz zammı

KONUTLARDA DOĞALGAZ METREKÜP FİYATI KASIM 2021 NE KADAR, KAÇ TL?

Sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yapılan yüzde 49 oranındaki zammın ardından sanayi aboneleri için doğalgaz fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 3 bin 482 TL, elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgaz için ise 4.000 TL olarak ilan edildi. 

Konutlarda doğalgaz metreküp fiyatı için ise değişikliğe gidilmedi ve 1000 metreküp doğalgaz için bin 488 TL olarak uygulanmaya devam edileceği açıklandı. BOTAŞ'ın resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan yeni fiyat tarifesi bugün itibari ile geçerli olarak kabul edilirken yeni listenin ise 1 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmesi bekleniyor.

Son dönemde dolar kurunda yaşanan yükseliş ve tüm dünyayı etkisi altına alan enerji krizi sonrasında doğalgazda yeni fiyat tarifesi merakla beklenmeye başlanmıştı. Açıklanan yeni tarife ile BOTAŞ sanayi ve elektrik üretim santrallerinde kullanılan doğalgaza yüzde 49 gibi rekor zam yapmış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@