BOTAŞ Mart 2022 Doğalgaz Fiyat Tarifelerini Açıkladı! Konut Abonelerine Zam Yapıldı Mı?

Mart ayında geçerli olacak doğalgaz tarifeleri BOTAŞ tarafından açıklandı. Mart ayında doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı mı?

Finans 01.03.2022 - 01:07 01.03.2022 - 01:07 Engin Uzunoğlu

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından Mart ayından doğalgaz toptan satış fiyat tarifesi belli oldu. Her ayın ilk gününde açıklanan doğalgaz fiyat tarifeleri bir ay boyunca geçerli oluyor. BOTAŞ tüketim amacına göre farklı fiyat tarifesi uyguluyor. Doğalgaz fiyatları konutlar ile sanayide farklı fiyat tarifeleri ile işlem görüyor. İşte Mart 2022’de geçerli olacak BOTAŞ doğalgaz fiyat tarifelerine dair ayrıntılar...

ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN KULLANILAN DOĞALGAZ ZAMLANDI

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz tarifesinde BOTAŞ Mart ayında fiyat artışına gitti. BOTAŞ’ın internet sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile elektrik üretimi amaçlı tarifenin fiyatının yüzde 18,3 oranında zamlandığı bildirildi. Bu tarife grubunda 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 7.450 TL’ye yükseldi. 

KONUT TÜKETİCİLERİNE MART AYINDA ZAM YOK

Konut tüketicilerinin Mart ayı doğalgaz tarifesi fiyatı da belli oldu. Buna göre BOTAŞ konut abonelerinin kullandığı doğalgaza zam yapmadı. Mart ayı boyunca konut aboneleri 1000 metreküp doğalgaz için 1.860 TL ödeme yapacaklar. BOTAŞ konut abonelerine Şubat ayında da zam uygulamamıştı. Bu şekilde vatandaşların doğalgaz faturalarına ekstra bir maliyet de eklenmemiş oldu. 

SANAYİ ABONELERİNİN MART AYI TARİFESİ BELLİ OLDU

BOTAŞ sanayi abonelerinin doğalgaz tarifesini de belirledi. Art ayı boyunca geçerli olacak olan bu tarifeye göre 1000 metreküp doğalgaz için 6.300 TL ödeme yapılacak. Bu fiyat tarifesi Mart ayının sonuna kadar geçerli olacak. 

Doğalgaz fiyatlarına konut aboneleri için zam yapılmaması enflasyon rakamlarındaki yükselişin artmasının engellenmesi olarak yorumlandı. TÜİK’in enflasyon sepetinde doğalgaz fiyatları da bulunuyor.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@