BOTAŞ Temmuz Ayı Doğalgaz Tarifelerini Açıkladı! Bu Ay Doğalgaza Zam Var Mı?

BOTAŞ tarafından Temmuz ayı doğalgaz tarifeleri açıklandı. Bu ay doğalgaza zam var mı? Doğalgaz fiyat tarifeleri için hangi karar alındı?

BOTAŞ Temmuz Ayı Doğalgaz Tarifelerini Açıkladı! Bu Ay Doğalgaza Zam Var Mı?

Her ayın ilk günün o ay uygulanacak olan doğalgaz tarifeleri açıklanıyor. BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalarda doğalgaz fiyatlarına zam olup olmadığı netleşiyor. 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle BOTAŞ tarafından Temmuz ayı boyunca geçerli olacak doğalgaz fiyat tarifeleri açıklandı. BOTAŞ’ın açıkladığı Temmuz ayı fiyat tarifeleri ile çok uzun zamandır gerçekleşmeyen bir olay gerçekleşti. Buna göre tüm abone gruplarında doğalgaz fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi ve fiyatlar sabit bırakıldı. Dolayısıyla doğalgaz fiyatlarına Temmuz ayında zam yapılmamış oldu.

KONUTLARDA TARİFE DEĞİŞMEDİ!

BOTAŞ’ın internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamaya göre konut tüketicilerinin 1000 metreküp doğalgaz fiyatı 3.264 TL’de sabit bırakıldı. Evlerde kullanılan doğalgaz için faturalarda bu ay herhangi bir tarife artışı yapılmamış olacak.

SANAYİ ABONELERİNE DE ZAM YOK

Sanayi abonelerinin doğalgaz tarifelerinde de BOTAŞ değişikliğe gitmedi. Açıklanan tarifeye göre sanayi aboneleri de 1000 metreküp doğalgazı 10.416 TL’den kullanmaya devam edecekler. Elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesinde de fiyat sabit kaldı. Bu abone grubu da 1000 metreküp doğalgaz için 12.500 TL’den ödeme yapmayı sürdürecekler.

AVRUPA'DA DOĞALGAZ DAHA PAHALI!

BOTAŞ tarafından yapılan duyuruda Türkiye’de doğalgazın Avrupa’ya göre çok daha ucuza kullanıldığına dair veriler de paylaşıldı. Konutlarda Türkiye’de kullanılan doğalgaz Avrupa’da ülkelere göre değişmekle beraber 5 ile 10 kat arasında değişiyor. Vatandaşlara doğalgaz zamlarının tam yansıtılmaması devletin bu alanda yaptığı sübvanseden kaynaklanıyor. Türkiye’de konutlarda Avrupa ortalamasının altında fiyatlarla doğalgaz kullanımı sağlanabiliyor.

Emlak365.com