BOTAŞ'tan Doğalgaz Zammı Açıklaması! Konutlarda Kullanılan Doğalgazın Fiyatı Arttı Mı?

Aralık ayının girmesi ile BOTAŞ yeni doğalgaz zammını açıkladı. Doğalgaz fiyatlarına ne kadar zam yapıldı? Konutlar için doğalgaz tarifesi zamlandı mı?

Finans 03.12.2021 - 01:31 03.12.2021 - 01:31 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de her ayın başında doğalgaz tarifelerinin fiyatları güncelleniyor. Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından Aralık ayının doğalgaz yeni tarife fiyatları açıklandı. Doğalgaz fiyatlarını Aralık ayı zamları yapılırken konut tüketicilerinin tarifelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

KONUTLARA ZAM YOK, SANAYİ YÜZDE 20 ZAMLANDI

BOTAŞ tarafından yapılan doğalgaz zammı açıklamasına göre büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğalgazın fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı. Ayrıca eletrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesinde de yüzde 20 zam uygulandı. 

BOTAŞ AÇIKLAMA YAPTI, YÜKSEK ENERJİ FİYATLARI TÜKETİCİLERE YANSITILMIYOR

BOTAŞ'ın yeni doğalgaz tarife fiyatları ile alakalı olarak yaptığı açıklamada, "Konutların kullandıkları doğalgaz tarifesinde Aralık ayında herhangi bir fiyat artışına gidilmemiştir. Ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne göre Avrupa'nın en ucuz fiyatlı doğalgazı kullanılmaktadır. Dünyada enerji fiyatlarında meydana gelen artışların neticesinde diğer ülkelerde tüketicilerin fahiş fiyatlarla karşılaştıkları bilinmektedir. Ülkemizde ise yüksek enerji fiyatları tüketicilere yansıtılmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

KASIM AYINDA DA KONUTLARIN DOĞALGAZ TARİFESİNE ZAM YAPILMAMIŞTI

BOTAŞ tarafından Kasım ayının başında doğalgaz tarife fiyatları güncellenmişti. O dönem de doğalgaz fiyatlarına zam yapılmamıştı. Yüksek enerji fiyatları hem Kasım ayında hem de Aralık ayında konutlara yansıtılmadı. Konutlarda kullanılan doğalgaz için son zam Ekim ayında yapılmıştı. O dönem konutların doğalgaz fiyatlarında yüzde 15 zam uygulanmıştı. 

Türkiye'de yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşların enerji tüketimlerinde gerçek fiyatlamalar yapılmıyor. Devlet tarafından karşılanan bu maliyetler 2021 yılı içerisinde hem akaryakıtta hem de doğalgazda dünyaya göre daha düşük maliyetleri beraberinde getirdi. Doğalgaz fiyatlarına dünya genelinde zamlar olurken Türkiye'de son iki aydır fiyatlarda herhangi bir değişim meydana gelmedi. 

Sanayi doğalgazına yapılan zam ise sanayi üretim maliyetlerinin artması anlamına geliyor. Bu maliyet artışları dolaylı olarak vatandaşlara başta gıda ürünleri olmak üzere çeşitli ürün kalemlerinde zam olarak yansıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@