Brent Petrol Aylar Sonra Düştü! Benzin ve Motorin Fiyatlarına İndirim Gelecek mi?

Aylar sonra brent petrolün varil fiyatı ilk kez kayda değer bir gerileme yaşadı. Bunun üzerine benzin ve motorin fiyatlarına yakın zamanda ciddi bir indirimin geleceği konuşuluyor.

Finans 01.12.2021 - 11:00 01.12.2021 - 11:02 Elif İşçi

Bugün itibariyle küresel piyasalarda brent petrolün fiyatı ciddi bir düşüş trendi içerisine girdi. Özellikle 24 Ağustos tarihinden bu yana ilk kez varil fiyatının 69 doların altında düştüğü kaydedildi. Bu rakam küresel piyasalarda brent petrolün yüzde 5 oranında azaldığını gösteriyor.  

Dün akşam saatlerinde brent petrol varil fiyatları vadeli işlem piyasasında yüzde 5.46 oranında düşüş yaşadı. Bunun yanı sıra Ocak vadeli işlemleri üzerinden de yüzde 5.4 oranında bir düşüş yaşanarak 66.15 dolara kadar gerilediği öğrenildi.

Bir süre önce petrole bağlı olarak gelişen bu enflasyonun dengelenmesi için ABD ve Çin arasında karşılıklı olarak bir anlaşma imzalanmıştı.

YENİ VARYANT PETROL FİYATLARINI ETKİLEDİ

Koronavirüs salgını ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, Omicron isimli yeni bir varyantın ortaya çıktığı öğrenildi. Özellikle yeni varyantın tehlikeli olduğunun tespit edilmesi halinde pek çok ülke yeniden kısıtlamalara başlayacağını açıklamıştı. Bu durumda küresel çapta petrol tüketimi azalacağından dolayı üretimin durdurulabileceği de konuşulan ihtimaller arasında yer alıyor.

BENZİN VE MOTORİN İÇİN DEV İNDİRİM KAPIDA!

Brent Petrol Aylar Sonra Düştü! Benzin ve Motorin Fiyatlarına İndirim Gelecek mi?2

Dolar kurunda meydana gelen artış pek çok alanda olduğu gibi benzin ve motorin fiyatlarına da ciddi zamlar olarak yansımıştı. Petrol fiyatlarında indirim olmasına rağmen bu durum sanıldığı gibi vatandaşa büyük müjdeler olarak yansıtılmadı. Bunun üzerine benzin ve motorin için araç sahiplerini yakından ilgilendiren büyük müjde verildi.

İlerleyen günlerde yaşanan bu düşüşün, özellikle dolar fiyatlarının biraz olsun gerilemesi halinde benzin ve motorin fiyatlarına yansıması bekleniyor. Olası bir senaryoya göre benzin ve motorin fiyatlarına yaklaşık 2 liralık indirimlerin yapılacağı düşünülüyor.

Daha önce yapılan anlaşmalara göre ise petrol üretiminde meydana gelen kısıtlamaların 2022 yılının Eylül ayından sonra tamamen sona ermesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@