Brent Petrol Savaş Öncesine Döndü, Benzin ve Motorin Dönmedi! Akaryakıta Kaç TL Fazla Para Ödüyoruz?

Kuruş kuruş hesaplandı! Akaryakıt fiyatlarına yapılmayan indirimler vatandaşın cebinden çıkmaya devam ediyor. Benzine neden indirim gelmedi, motorinin fiyatı düşmüyor, ne zaman indirim gelecek?

Finans 12.04.2022 - 11:50 12.04.2022 - 11:53 Gülcan Özer

Brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen akaryakıt fiyatlarına yansıtılmayan indirimler tepkilere neden olmaya devam ediyor. Vatandaş zam yapılırken hiçbir fırsatı kaçırmayanların konu indirim yapmaya geldiğinde öne sürdükleri bahanelere tepki gösterirken son dönemde akaryakıt fiyatları eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. 

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş döneminde zam yağmuruna tutulan motorin ve benzin fiyatları, brent petrolde yaşanan düşüşe rağmen bir türlü istenilen indirime girmedi. Ekonomistler yaşanan duruma tepki göstererek acilen fiyatlarda indirime gidilmesi gerektiğini savunurken dış piyasada normalleşen petrol fiyatlarına rağmen iç piyasada akaryakıt fiyatlarına yapılmayan indirimler tepki çekmeye devam ediyor. 

BRENT PETROLDE NORMALLEŞME BAŞLADI, TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARI YERİNDE SAYDI! 

Hatırlanacağı üzere Rusya yapmış olduğu son dakika açıklaması ile Ukrayna topraklarına girdiğini açıklamış, sabah saatlerinde yapılan resmi açıklama gündeme bomba gibi düşmüş, savaşın resmen başlaması ile brent petrol fiyatı adeta uçuşa geçmişti. 25 Şubat tarihinde brent petrol fiyatı 98 dolardan satılırken aynı tarihte Türkiye'de benzinin litre satış fiyatı 16,77 TL ve motorinin litre satış fiyatı ise 17,01 TL olarak uygulanıyordu. 

brent petrol fiyatı-2

Son yaşanan gelişmelerin ardından brent petrol yeniden yönünü aşağıya çevirdi ve 100 dolar sınırının altını zorlamaya devam ediyor. Brent petrol anlık olarak 100 dolar seviyesinin altını kırarak yeniden çift haneli rakamlara dönerken benzin ve motorin fiyatlarında ise beklenen indirimler bir türlü gelmiyor. Vatandaşlar fiyatların aşağıya çekilmesini talep ederken dün motorine yapılan 1 liralık indirim beklentilerin son derece uzağında kaldı.

TGRT Haber tarafından yapılan hesaplama göre benzine yapılmayan indirim 2,23 lira ve motorine yapılmayan indirim 3,26 lira olarak hesaplandı. Böylelikle 1 depo benzin almak isteyen vatandaşların cebinden fazladan çıkan toplam para 111 liraya ulaşırken motorin almak isteyen araç sahipleri ise depo başına akaryakıt istasyonlarına 213 liralık fazla ödeme yapıyorlar. 

KURUŞ KURUŞ HESAPLANDI! 1 TL İNDİRİM GELEN MOTORİNE KAÇ TL FAZLA PARA ÖDÜYORUZ?

Brent petrol fiyatında yaşanan dalgalanma devam ederken Tunç Şatıroğlu yeni hedefin 65 dolar olduğunu dile getirmişti. Petrolde yaşanan düşüşün benzin ve akaryakıt fiyatlarına anlık olarak yansıtılması talep ediliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@