Brent Petrol Tepetaklak Oldu, Benzin ve Motorin İçin 6 Liralık İndirim Beklentisi Açıklandı! Zam Var İndirim Yok Mu?

Çin devreye girdi brent petrol eridi! Brent petrol fiyatı savaş öncesi seviyeye çekilirken akaryakıt fiyatları için indirim beklentisi açıklandı. Benzin ve motorine indirim var mı, gelecek mi?

Finans 08.04.2022 - 08:00 08.04.2022 - 08:04 Gülcan Özer

Brent petrol fiyatı 100 dolar seviyesinin de altına düşerek savaş öncesi rakamları yakaladı. Brent petrol fiyatının yükseldiği dönemde gelen rekor zamlar ile pompalar alev alırken brent petrolde yaşanan düşüşün aynı hızla pompaya yansımaması ise tepki çekti. 

Araç sürücüleri yaşanan durumu "fırsatçılık" olarak değerlendirerek büyük tepki gösterirken EPDK'yı göreve çağırdı. Akaryakıt istasyonları ise uzun süredir zarar ettiklerini belirterek akaryakıt fiyatları için yeni düzenleme talep ediyordu. Çin'in yeniden devreye girmesi ile brent petrolde yaşanan geri çekilme ile benzin ve motorin fiyatlarına 6 liralık bir indirim yapılması beklentisi oluştu. 

BRENT PETROL FİYATI BUGÜN KAÇ DOLAR, PETROLÜN VARİL FİYATI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

Rusya'nın resmi olarak Ukrayna topraklarına girmesi ile beraber petrol fiyatları uçuşa geçmiş, büyük bir hızla 100 dolar seviyesini kırmıştı. Süreçte savaşın resmen başlaması ile Rusya'ya yönelik yaptırımlar devreye alınmış, Amerika'nın Rus petrolüne ambargo uygulayacağını duyurması ile beraber brent petrol fiyatı 140 doları görerek tarihi rekorunu test etmişti. 

brent petrol 8 nisan

8 Nisan 2022 Pazartesi gününe ise brent petrol fiyatı 100 dolar seviyesinin altında 99,88 dolar seviyesi ile başladı. Çin'de yaşanan yeni salgının ve alınan karantina tedbirlerinin etkisi ile talebin aşağıya çekilmesi ve Amerika'nın yeni petrol rezervlerini devreye sokması yaşanan düşüşte etkili oldu. 

benzine-indirim-gelecek-mi

BENZİN VE MOTORİNE YENİ İNDİRİM VAR MI, AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Ekonomistler yapmış oldukları değerlendirmelerde 24  Şubat 2022 tarihinde brent petrol fiyatının 101 dolar olduğu dönemde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının 15 TL seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak indirimin çok acil olarak pompaya yansıtılması gerektiğini söylediler. 

Bugün itibari ile brent petrol yeniden 100 dolar seviyesinin altına çekilirken halen ne yazık ki motorin fiyatları 21 liranın ve benzinin pompa satış fiyatı ise 19 liranın üzerinden yer alıyor. Bu da motorinde en az 6 liralık bir indirim beklentisi oluşmasına neden oluyor. 

po fiyatları 8 nisan

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞURSA POMPA SATIŞ FİYATI KAÇ TL OLUR?

Ekonomistler bugünkü dolar kuru ve brent petrol fiyatına göre akaryakıt fiyatlarının ortalama yeniden 15 - 16 TL seviyesine çekilmesi gerektiğini belirtiyorlar. EPDK tarafından bugün yeni bir indirim açıklaması yapılıp yapılamayacağı takip edilecek.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@