Brent Petrol ve Dolar Çıldırdı, Arabası Olanlara Kötü Haber Geldi! Benzin ve Motorine Çifte Zam Beklentisi Son Dakika

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Uluslararası piyasada yükselen brent petrol fiyatı, iç piyasada ise dolar dolar nedeniyle benzin ve motorine zam beklentisi oluştu.

Finans 28.09.2021 - 13:45 28.09.2021 - 13:48 Gülcan Özer

Tüm dünyada pandemi sonrası yaşanan ekonomik gelişmeler ne yazık ki brent petrol fiyatlarının uçuşa geçmesine neden oldu. Uluslararası piyasada yaşanan yükseliş sonrasında iç piyasada da dolar kurundaki hızlı çıkış sonrası benzin ve motorine zam beklentisi oluştu. Araç sahipleri için kritik uyarı geldi! 

Motorine zam gelecek mi endişeleri artarken benzin zam son dakika açıklamasının geleceği iddia edildi. Peki, benzine zam var mı, motorine zam gelecek mi, akaryakıt fiyatları ne olur, akaryakıta zam var mı bugün?

BRENT PETROL FİYATI NE KADAR, BUGÜN KAÇ DOLAR OLDU?

Akaryakıt fiyatları için en önemli belirleyici kriterler arasında yer alan brent petrol fiyatı ne yazık ki büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. İngiltere başta olmak üzere yaşanan akaryakıt krizi ile brent petrolün fiyatı 28 Eylül 2021 tarihi itibari ile 80 doların üzerini gördü. 

brent-petrol-fiyatı

Yaşanan gelişmelerin ardından brent petrol fiyatı 80.20 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

DOLAR BUGÜN NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Brent petrolün yanı sıra akaryakıt fiyatı hesaplaması için kullanılan dolar kurunda da yükseliş etkisi sürdü. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından 8.97 TL seviyesinden işlem görüyor.

28-eylül-dolar-kuru

AKARYAKIT ZAMMI VAR MI, BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELECEK Mİ, VAR MI?

Hem brent petrol hem de dolar kurunda yaşanan çifte yükselişin ardından benzin ve motorine yeni zam beklentisi oluştu. Türkiye' de akaryakıt fiyatları brent petrol ve dolar kuru üzerinden hesaplanırken daha sonra hesaplanan maliyete akaryakıt şirketlerinin dağıtım ve kar payları eklenerek belirleniyor. Bu nedenle dolar kuru ve brent petrolde yaşanan fiyat artışları iç piyasada benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansıyor. 

Her iki kalemde de yaşanan artışlar sonrası benzine zam ve motorine zam beklentisi oluşurken EPGİS tarafından hatırlanacağı üzere en son LPG fiyatlarına zam açıklaması yapılmıştı. 23 Eylül 2021 tarihinde yapılan zam ile LPG otogazda 15 kuruş artış yaşanmıştı. Motorin fiyatlarında ise 20 Eylül tarihinde 29 kuruşluk zam yapılmış ancak söz konusu fiyat artışı ÖTV düzenlemesi kapsamına alınarak pompa fiyatlarına yansıtılmamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@