Brent Petrol Yüzde 64, Akaryakıt Fiyatları 314 Arttı! Kontak Kapatma Eylemi Saat Kaçta, Ne Zaman?

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamların ardından motorin 30 TL sınırını aşmıştı. Gelen zamlar nedeni ile kontak kapatma eylemi 2022 çağrıları yapılmıştı.

Finans 20.06.2022 - 12:26 20.06.2022 - 12:26 Gülcan Özer

Akaryakıt fiyatları zam rekoru kırarken araç sahipleri gelen zamlara isyan etmişti. Türkiye ilk olarak 2021 yılının ikinci yarısı itibari ile dolar kurunda yaşanan rekor yükseliş ile akaryakıt fiyatları şoku yaşamış, 20 Aralık tarihinde açıklanan Kur Korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile dolarda düşüş yaşanmıştı. 

Sürücüler bir türlü dolar kurunda yaşanan düşüşe rağmen akaryakıt fiyatlarına indirim yapılmaması nedeni ile tepki göstermiş, ardından da Ukrayna ile Rusya arasında patlak veren savaşın ardından brent petrol zamları gelmeye başlamıştı. Savaş haberinin patlaması ile brent petrol fiyatı hızla 100 doları aşarken brent petrol fiyatı da 20 TL seviyesinin üzerine tırmanarak araç sahiplerine yeni şok yaşatmıştı. 

MOTORİN 30 TL OLDU, KONTAK KAPAT TÜRKİYE EYLEMİ BAŞLADI! 

Akaryakıt fiyatlarına gelen fahiş zamlar sürücülerin sabrını taşırırken motorinin litre fiyatının 30 TL sınırını aşması üzerine sürücüler kontak kapatma eylemi başlattı. Tüm Türkiye genelinde yapılan ortak çağrıya pek çok şehirden yanıt gelirken Trendyol'un kurye şirketi olan Trendyol Go motokuryeleri de akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış nedeni ile para kazanamadıklarını belirterek eyleme katıldı. 

brent petrol zammı 20 haziran

Pek çok şehirde dolmuş ve özel halk otobüs şoförleri de eyleme destek verirken dünya genelinde son 1 senede brent petrol fiyatında yaşanan artış yüzde 64 olarak açıklanırken Türkiye'de  ise aynı dönemde akaryakıt fiyatlarına yüzde 314 zam yapılması tepki çekti. 

50 tl lik benzine kaç litre

YILLARA GÖRE AKARYAKIT FİYATLARI LİSTESİ! 50 TL'YE NE KADAR BENZİN ALINIYOR?

Eylemin ana çıkış noktası olarak gösterilen alım gücünün düşmesi rakamlara da bariz bir şekilde yansıdı. 2003 senesinde 50 lira ile 27 LT benzin alınırken, rakam yıllar geçtikte düştü. 2010 senesinden bu miktar yükselen benzin fiyatları ile 13 litreye düşerken, 2020 senesinde 7 litreye kadar geri çekilmişti. 

2022 senesinde ise gelen zamların etkisi ile 50 TL benzin alan kişilerin araçlarının depolarına sadece 1,91 litrelik benzin yükleniyor. Bu nedenle eskiden benzine gelen zamların ardından yapılan "ben 50 liralık alıyorum" esprisi de tarihe karışmış oldu. Kontak kapatma eyleminin boyutunun fiyatlar üzerindeki etkisi takip edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@