Brunei Gezi Rehberi

Brunei'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Brunei'nin tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Brunei Gezi Rehberi

Brunei'de nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Brunei'nin tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Brunei'de gezilecek yerler araştırması son dönemde sıkça yapılmakla birlikte, Brunei'ye Türkiye'den giden turist sayısının da gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Tam adı Brunei Barış Ülkesi olarak resmi kayıtlarda geçen güneydoğu Asya ülkesi tarihsel olarak önemli öğeler barındırmaktadır. Ülkenin sultanı olan Hassanal Bolkiah dünyanın en önemli zenginlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Başkenti Bandar Seri Bagavan olan ülkenin resmi dili Malayca olmak üzere, ülkenin para birimi Brunei dolarıdır. Ülke anayasasına 2006 yılında "sultan hata yapmaz" diye bir ibare eklenmiştir.Brunei’de Gezilecek Tarihi YerlerBrunei Gezi Rehberi - Resim 1Brunei'nin petrol nedeniyle elde ettiği inanılmaz gelir kaynakları dolayısıyla ülkede son dönemlerde birbiri ardına inşa edilen modern mekanların sayısı oldukça fazla olmak birlikte Brunei’deki tarihi mekanlar;
 • Başkentte Brunei ve Royal Regalia Müzeleri kraliyet ailesinin tarihini çok ayrıntılı bir şekilde yansıtmakla birlikte, geleneksel anlamda birçok öğeyi de içinde barındırmaktadır.

 • Su üzerine kurulmuş harika bir kasaba olan Kampong Ayer Bölgesi hem tarihi hem de doğal güzellik anlamında nitelendirilebilecek önemli bir mekandır.

 • Sultan Hassanal Bolkiah Camii, Şerif Ali Türbesi, Sultan Bolkiah Türbesi tamamı başkentte bulunan ve gezilecek önemli tarihi mekanlar arasında bulunmaktadır.

 • Ulu Temburong Ulusal Parkı halkın en büyük eğlence noktalarından biri olurken, turistler için de Brunei'nin gezilecek önemli bir noktası durumundadır. El değmemiş, naturel bir doğal yaşam noktalarından biri olan park, yağmur ormanlarının 500 bin metrekarelik bir bölümünün içerisinde bulunurken, hayvanları gözlemlemek için en uygun noktaların nehir kenarları olduğu ve bölgenin doğal özelliklerinin bozulmaması için de turistlerin sadece bir kilometre kadar bir alanda bulunmalarına izin veriliyor. Bölgede dört yüz farklı türde kelebeğin yaşadığını da belirtmek gerekiyor.Brunei’de Gezilecek Modern MekanlarBrunei Gezi Rehberi - Resim 5Brunei'de tarihi mekanlar olduğu gibi, modern anlamda da gezilebilecek yer sayısı oldukça fazladır. Brunei’deki modern mekanlar vurgulanacak olursa;
 • Brunei başkenti olan Bandar Seri Bagavan herşeyiyle birlikte ülkenin dünyaya açılan en modern yüzüdür. Özellikle ülkenin en güzel saraylarının başında gelen sultan sarayı başta olmak üzere (Istana Nurul Iman) başkentin tamamen modern bir görünümü vardır.

 • Muara ülkenin plajları arasında en iyi ve en modern plajlarına sahip görünümüyle tatilcilere harika bir tatil fırsatı sağlamaktadır.

 • Emperior Oteli ülkenin yedi yıldızı tek oteli olmak üzere bütün ihtişamıyla turizm konusunda ülke için oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Gelecekte petrol ve gaz kaynaklarının tükeneceği göz önünde bulundurularak ülkeye alternatif bir gelir kaynağı yaratabilmek için inşa edilmiştir.

 • Petrol ve Gaz Keşif Merkezi modern anlamda ülkenin en önemli gezilecek mekanlarından birini oluşturmaktadır. Ülkenin petrol ve gaz bakımından oldukça zengin olması paralelinde dışarıdan gelen turistler için önemli bir nokta olarak göze çarpmaktadır.

 • Başkentteki Sultan Ömer Ali Seyfettin Camii gezilecek önemli bir mekandır.

 • Malay Teknoloji müzesi modern anlamda çok başarılı bir şekilde inşa edilmiş, önemli bir müzedir.Brunei’de Gezilecek Doğal GüzelliklerBrunei Gezi Rehberi - Resim 9Brunei Asya ülkeleri arasında doğal güzellikleri bakımından en çok ön plana çıkan ülkelerden biridir. Brunei’deki doğa harikaları;
 • Yağmur ormanları Brunei'nin doğal güzellikleri arasında birinci sıradadır. Özellikle uzun burunlu maymunlarıyla ünlü olan ülke ormanları doğa severler için bulunmaz bir doğa harikalarıdır.

 • Kampong Ayer Bölgesi deniz taksileri ile gidilebilen ve su üzerine kurulmuş yüzlerce evden oluşan muhteşem bir doğal güzelliktir. Ayrıca ev ahalisi oldukça misafirperver olmakla birlikte, bölge ziyareti sırasında turistleri evlerine davet edip kahve ikram edebilirler.

 • Şehirler arası otobüs yolculuklarında içinden geçilen sık ormanlar bu yönde turistlerin görebileceği ender güzelliklerden birini oluşturmadır.Brunei’nin Meşhur YemekleriBrunei Gezi Rehberi - Resim 13Brunei mutfağı en zengin Asya mutfaklarından birini oluşturmaktadır. Brunei mutfak kültürü Endonezya mutfağından ciddi anlamda etkilenmekle birlikte, Brunei’nin geleneksel yemekleri Çin ve Thai odaklı önemli tatlar da barındırmaktadır. Ama esas olarak Malay mutfağından esinlenen Bruinei'nin geleneksel yemeklerine göz atmak gerekirse;
 • Nasi katok bir köri soslu tavuk çeşidi olmakla birlikte ülkenin en önemli yemeklerinin başında yer alır. Brunei'nin tüm yemeklerinde olduğu bu yemekte de gibi biraz fazla yağ kullanıldığı için, ilk denemede biraz yağlı gelebilen bu yemek gerçek anlamda önemli bir damat tadı yaşatmaktadır.

 • Ülkede başkent dahil olmak üzere dünya mutfaklarından çeşitler bulmak çok kolay değildir. Bu noktada otellerde içki yasağı olmadığı için de tam anlamıyla pişirilebilen; Bambu ve Sago unundan yapılmış bir lezzet olan Ambuyat, Brunei mutfağının önemli bir lezzetini oluşturuyor.

 • Ülke yemekleri bol yağlı olmakla birlikte, Asya mutfağına özgü baharat aromaları da oldukça dikkat çekmektedir. Brunei yemekleri, her yemek için ayrı planlanan baharatlar sayesinde oldukça önemli bir tat zenginliği kazanmakta, yemeklerin tadılması sırasında ilk başta farkına varılan yağlı durum da nispeten ortadan kalmaktadır.Brunei’ne Gidince Mutlaka YapılacaklarBir Müslüman güneydoğu Asya ülkesi olan Brunei doğal anlamda da modern anlamda da, tarihi anlamda da önemli bir turistik nokta olarak göze çarpmaktadır. Brunei’de yapmadan dönmemeniz gerekenler kısmında;
 • Sultanın doğum günü olan on beş Temmuz'da ülkede çok önemli kutlamalar düzenlenirken, bu tarih turistik seyahat için önemli bir başlangıç tarihi olabilir.

 • Ülke İslam mimarisi için önemli cami ve türbe inşalarına sahip olmakla birlikte, başta yağmur ormanları olmak üzere önemli doğal güzelliklere de ev sahipliği yapan bir konumda bulunmaktadır. Yağmur ormanlarına sahip olan bir İslam ülkesi olması sebebiyle Brunei ormanları ülke ziyaretlerinde mutlaka bir seçenek olarak değerlendirilmelidir.

 • Kampong Ayer bölgesi su üzerine kurulmuş evlerden oluşan bir kasaba olarak mutlaka ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken bir bölgedir.Brunei’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerBrunei bir İslam ülkesi olduğu için etkinlikler tamamen İslami takvime göre düzenlenmektedir. Brunei’deki tatiliniz için uyarılar kısmında;
 • Brunei'ye Ramazan ayında yapılacak seyahatler diğer dönemlere göre turistik anlamda sönük geçmektedir. Sultanın doğum günü vs. Kutlamaları dahi ileri bir tarihe ertelenirken planlamanın buna göre yapılması hususunda dikkat edilmektedir.

 • İslam dinine ait tüm özel günler ülkede festival havasında kutlandığı için ülke bu anlamda oldukça zengin bir pozisyondadır.

 • Ülkede başta deniz taksileri olmak üzere tüm özel taşıma ihtiyaçlarında önceden pazarlık yapılması turistlerin cebinden çıkacak tutar miktarı için oldukça önemlidir.

 • Ülkenin tüm ihtişamına rağmen, ülkenin havalimanı beklentilerin oldukça altındadır. Ülkeye giriş ve vize kontrol işlemlerinde normalde bir ücret geçerli değilken, bazı sebeplerden ötürü istenilen cuzi tutar konusunda görevlilerle tartışmaya girilmemesi, işlemlerin uzamaması bakımından oldukça önemlidir.

 • Ülkenin toplu taşıma sistemi genel olarak "kaotik" bir yapıda olsa da ülkenin en ücra köşeleri haricinde ulaşım zor değildir. Ancak ücra köşelere ulaşımda önceden pazarlık yapılarak taksi kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Başkent haricinde konaklama bakımından pek fazla seçenek olmamakla birlikte, eğer ülkeye seyahat için sınırlı bir bütçe ayrılmışsa, konaklama konusunda lüks otel tercihi yapılmaması gerekmektedir. Lüks oteller oldukça pahalıdır.

 • Brunei'ye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacakları ziyaretler Brunei vizesi gerektirdiği için bu konuda yetkili acenteler vasıtasıyla vize işlemlerinin yapılması ve mümkünse ülkeye girişlerde de işlemlerin bir an önce halledilebilmesi için bir rehberden yardım alınması önerilmektedir.