Bu 2 Şartı Taşıyanlara 22 İlde Bakanlık Aylık 995 TL Kira, 1.990 TL Taşınma Yardımı Yapacak!

Kira yardımları tüm hızı ile devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aylık 995 TL kentsel dönüşüm kira yardımı için başvuru kılavuzu yayımladı. Devletin kira yardımları!

Emlak Haberleri 04.10.2021 - 12:09 04.10.2021 - 12:18 Gülcan Özer

Devletin kira yardımları tüm hızı ile devam ediyor. Belediyeler ve Sosyal Yardımları Dernekleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine devlet düzenli olarak kira yardımı yapmaya devam ederken kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 rakamları da güncellendi. 

22 ilde yaşayan kişilere 2 koşul altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı yapacağını açıkladı. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru şartları neler, kira yardımı ne kadar, kaç TL, taşınma yardımı ne kadar ödeniyor?

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2021 NE KADAR, KAÇ TL?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan güncelleme sonrasında illere göre ödenecek olan kira yardımı rakamları da belirlenmiş oldu. Açıklanan listeye göre 22 ilde kira yardımı aylık 995 TL olarak belirlendi. 

Bu iller ydın,Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van olarak sıralandı. Bu illerde yaşayan kişilere evlerini kentsel dönüşüme vermeleri koşulu ile devlet tarafından yeni evlerini teslim alana kadar maksimum 18 ay olmak üzere aylık 995 TL kentsel dönüşüm kira yardımı parası ödenecek. Kira yardımına ek olarak ayrıca 1.990 TL de taşınma yardımı ödemesi yapılıyor. 

2021-kira-yardımı-rakamları

Devletin kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre belirlenirken en düşük kentsel dönüşüm kirası Artvin,Bilecik,Bingöl,Bolu,Burdur,Çankırı,Erzincan,Güm üşhane,Hakkari,Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis illeri için ödenen 715 TL olarak öne çıkarken en yüksek kira bedeli ise Ankara, İstanbul ve İzmir için ödenen 1.150 TL oldu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER, KİMLER DEVLETTEN KİRA YARDIMI ALABİLİR?

Evini kentsel  dönüşüme veren ya da evi riskli yapı bölge ilan edilen alan içerisinde yer alan tüm hak sahipleri tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvuruda bulunulması yeterli oluyor. Hem konutlar hem de işyeri ve dükkanlar için kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi alınabiliyor. Başvurular belediyeye ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@