Bu 24 Şehirde Oturanlar Dikkat! Altından Fay Hattı Geçen, Deprem Riski Yüksek İller Listesi

Deprem riski yüksek olan iller açıklandı! Evimin altından fay hattı geçiyor mu, evim depreme dayanıklı mı, 1. derece deprem bölgeleri, Türkiye deprem riski haritası, hangi illerde deprem bekleniyor?

Emlak Haberleri 12.11.2021 - 22:35 12.11.2021 - 22:35 Gülcan Özer

Türkiye her yeni güne yeni bir deprem haberi ile uyanmaya devam ederken peş peşe yaşanan yeni depremlerin ardından Türkiye Deprem Riski Haritası 2021 bir kere daha gündeme geldi. Vatandaşlar 1.derece deprem bölgeleri hakkında araştırma yapmaya devam ederken altından fay hattı geçen iller belli oldu! 

Son olarak bugün Malatya'nın Pütürge ilçesinde yaşanan 5 şiddetindeki deprem daha öncesinde ise Konya'da yaşanan 5,1 şiddetindeki depremler ile Türkiye bir kere daha acı deprem gerçeğini hatırlamıştı. Yıkıma neden olan son büyük depremi 2020 senesinde İzmir'de yaşaşan Türkiye yeni deprem haberleri ile bir kere daha sarsıldı. 

TÜRKİYE'DE KAÇ TANE FAY HATTI VARDIR?

Üst üste yaşanan depremleri değerlendiren TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan Türkiye'de altından diri deprem fay hattı geçen şehir sayısının 24 olduğunu duyurdu. Türkiye jeolojik yapısı nedeni ile dünya genelinde en etkin deprem kuşağında yer alan ülkeler arasında bulunuyor. 

deprem riski yüksek iller 1

Türkiye'de Batı Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay hattı olmak üzere toplam 3 büyük fay hattı bulunuyor. Bu fay hatlarına bağlı olan küçük çok sayıda fay hattı bulunurken 5,5 ve üzerinde deprem oluşturma riski bulunan 500 diri fay hattının olduğu belirtildi. 

deprem riski yüksek iller 2

DİRİ FAY HATTI GEÇEN ŞEHİRLER HANGİLERİ, HANGİ İLLERDE DEPREM BEKLENİYOR?

Fay hatları hakkında bilgi veren Aykan kırılma zamanı gelen sismik boşluk oluşturan yerleşim yerlerinden geçen fay hatlarının büyük risk oluşturduğunu belirterek "Marmara Denizi içindeki Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey koluna ait fay segmenti ve Balıkesir-Gökçeyazı Fayı da sismik boşluktur ve Buralara çok dikkat edilmesi gerekir" diyerek deprem riski yüksek 24 ili açıkladı. 

deprem riski yüksek iller 3

DEPREM RİSKİ YÜKSEK OLAN 24 İL HANGİSİ?

Balıkesir

Kocaeli

 Bursa, 

Bolu, 

Sakarya, 

Manisa, 

İzmir, 

Aydın, 

Muğla, 

deprem riski yüksek iller 3

Denizli, 

Burdur, 

Kütahya, 

Eskişehir

Konya, 

Aksaray, 

Tokat, 

Kayseri, 

Osmaniye, 

Hatay, 

Kahramanmaraş, 

Erzurum,

deprem riski yüksek iller 4

Erzincan, 

Hakkari, 

Bingöl.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@