Bu Analiz Altını Olanları Korkutur! Altın Uzmanından 1000 TL'ye Göz Diken Altın 600 TL'ye Düşebilir Uyarısı

Gram altın için 1000 TL olur mu? sorusu dolar kurunun son sıçrayışının ardından daha çok sorulmaya başlandı. Beklentilere dair ise Uzman isim İslam Memiş ters köşe bir analizde bulundu.

Finans 14.12.2021 - 11:13 14.12.2021 - 11:13 Mustafa Karagöz

Dolar kuru yeni hafta başında yakaladığı sert sıçrama ile TL karşısında çok büyük değer kazandı. Merkez Bankası ise dolar kurunda sağlıksız bir yükselme oluştuğunu ifade ederek piyasalara 4. müdahalede bulundu. Dolar kuru bu gelişmeler ise 13.85 TL ile günü tamamlamıştı. Ancak bir sonraki işlem gününde dolar 14.00 TL sınırını aştı ve 14.15 TL bandına kadar çıktı. 

Dolar kurunda yaşanan yükselme ise altın fiyatlarını da vurdu. Gram altın 816 TL'ye kadar yükselirken çeyrek altın bu dönemde 1.300 TL'ye kadar çıktı. Altın fiyatlarında yaşanan bu yükselmenin ardından ise gram altın için 1000 TL yorumları yapıldı. 

GRAM ALTIN 1000 TL OLACAK MI?

Gram altın için altını olanlar, altın borcu bulunan 1000 TL olacak mı sorusuna yanıt bulmayı hedeflerken açıklama Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten geldi. 

İslam Memiş kendi sosyal medya hesabı üzerinden dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ile dolara bağlı altın fiyat değerlemesini ele aldı. Merkez Bankası'nın yeni politikası üzerinden dolar kurunun geleceğini yorumlayan İslam Memiş, Merkez Bankası'ndan faiz indirimi gelebileceğini söyledi.

100 baz puanlık bir indirim beklendiğini ifade eden Memiş, FED tarafından açıklanacak verileri de ele aldı. ABD'de enflasyon oranlarının yüksek çıkması sonrası FED'in doları güçlendirecek bir hamle yapması beklediklerini ifade eden Memiş, doların uluslararası arenada yükselebileceğini sözlerine ekledi. 

GRAM ALTIN İÇİN 600 TL YORUMU?

Gram altın için fiyatların nasıl bir değişim çok gösterebileceğine dair kapsamlı bir analiz yapan Memiş daha sonra olası durumları ele aldı. 

Değerlendirmesinde dolar kurunun altın fiyatları üzerinde ki etkisine değinerek "“Gram altın en son 2001 krizinde yüzde 122’lik bir getiri sağlamıştı. Şimdi de yılbaşından bu yana yüzde 88’lik bir getiriye ulaştı. Artık altın tahmininde bulunmak çok zor. Ama bu seviyeler alım için riskli. Almak isteyenler biraz bekleyebilir, satış için uygun olabilir. Gram altında en fazla 720 liralara kadar bir düşüş beklenebilir. Ons altında ya da dolarda ciddi bir gerileme olursa ancak o zaman gramda 600 liralar görülebilir" açıklamasında bulundu. 

MERKEZ BANKASI NE ZAMAN KARAR AÇIKLAYACAK?

Dolar kurunun ve dolaylı olarak altın fiyatlarının yakından takip ettiği Merkez Bankası faiz kararı perşembe günü ilan edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@