Bu Defa Düşecek Mi? Benzin ve Motorine Bir İndirim Daha

Benzin ve motorine akşam saatlerinde bir indirim daha yapılması bekleniyor. Peki EPGİS tarafından duyurulacak akaryakıt fiyat indirimi pompaya yansıyacak mı? İşte detaylar.

Bu Defa Düşecek Mi? Benzin ve Motorine Bir İndirim Daha

Dolar kurunun etkileri ve brent petrol fiyatları akaryakıt sektöründe etkili olmaya devam ediyor. Türkiye'de tarihi seviyelere çıkan fiyatların ise artık düşmesi bekleniyor. Sürücüler ise EPGİS'ten gelece pompaya yansıyacak indirim haberini duymak istiyorlar.

AKARYAKIT FİYATLARINA BİR İNDİRİM AMA ...

Akaryakıt fiyatlarına dair sürücüler tarafından beklenen indirim haberi sektör içinden geldi. Sektör içinden elde edilen son bilgilerde bezin ve motorine haftanın son işlem gününde yeni bir indirim gelecek. İlan edilen rakamlara göre benzinin litre fiyatına 41 kuruşluk motorin litre fiyatına ise 45 kuruşluk indirim yapılacak. İndirimlerin fiyatlara yansıması ise beklenmiyor. Kısa süre önce gelen indirim ÖTV marjını doldurmamıştı. Yeni indirimin de bu kapsamda ÖTV marjına yansıması bekleniyor.

NE KADAR ÖTV MARJI KALDI?

Bugün gelmesi beklenen motorin indirimi ile ÖTV'de marjın dolması bekleniyor. Beklenen 45 kuruşluk indirimin belki 5 kuruşluk bir indirime neden olabileceği ifade edilirken benzinde makas halen yüksek. Benzine gün içinde gelen açıklamalar doğrultusunda 31 kuruşluk indirim gelirse ÖTV marjının kapanması için 51 kuruşluk bir açık kalacak.

Benzinde ÖTV marjı 2.53 TL - motorinde ise 2.06 TL'ydi.

ÖTV'NİN ESAS MARJI DÜN KAPANMIŞTI

ÖTV marjında esas fark ise EPGİS tarafından ilan edilen son indirim açıklaması ile kapanmıştı. 24 Aralık itibariyle geçerli olacak fiyatlara dair sendika tarafından "Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 24/12/2021 tarihinde geçerli olmak üzere Benzinde 1,63 Motorinde 1,65 TL/LT indirim gerçekleşmiştir. İndirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır." açıklaması yapıldı.

SONRAKİ HABER