Bu Detayı Bilen Erken Emekli Olacak! O Tarihten Sonra...

Emekli olmak isteyen kişilere SGK uzmanı gizli formülü verdi! Bunları yapanlar erken emekli olacak! Kadınlarda erken emeklilik son dakika tablosu şartları!

Finans 20.05.2022 - 22:30 20.05.2022 - 22:42 Gülcan Özer

Çalışanların emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için aranılan belirli koşulları yerine getirmesi gerekirken, bazı şartlarda erken emeklilik imkanı da ortaya çıkıyor. Emekli olmak isteyen kişilerin yapılan kanuni düzenleme sonrasında sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısına ek olarak yaş şartını da karşılaması gerekiyor. 

Ancak bazı kritik hamleler ile hem emeklilik yaşını erkene çekmek hem de bu sayede erken emekli olmak mümkün olabiliyor. Yine kadınların hem ev hayatındaki yükümlülüklerini hem de çalışma hayatındaki yükümlülüklerini bir arada yürütmeleri nedeni ile daha avantajlı emeklilik koşulları bulunuyor. Yine bazı mesleklere erken emeklilik imkanı da tanınıyor. 

STAJ TARİHİ İLE ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Evet, çalışan kadınlar için staj tarihi emeklilik tarihini erkene çekiyor. Doğum borçlanması yapan kadınlar emeklilik ve prim için zaman kazanırken aynı zamanda işe giriş tarihini de erkene çekebiliyor. Çalışan kadınlar stajların başladığı tarihten sonra doğum yapmaları durumunda bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı elde ediyor. Normal koşullar altında staj tarihi emeklilik için kullanılmazken doğum borçlanması ile bu mümkün oluyor. 

erken emeklilik şartı

KADINLARDA DOĞUM BORÇLANMASI İLE 6 SENELİK AVANTAJ SUNULUYOR! 

Doğum borçlanması ile kadınlarda 3 çocuk için olmak üzere en fazla 6 sene borçlanma ile emekliliği erkene çekme fırsatı sunuluyor. Doğum borçlanması için kadının 1 çocuk için 38 bin 433 TL, 2 çocuk için 7 bin 867 TL ve 3 çocuk için ise 115 bin TL ödeme yapması gerekirken bu rakam her sene asgari ücret üzerinden yeniden hesaplanıyor. 

emeklilik-şartları

YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER İLE 10 SENE ÇALIŞANA EMEKLİLİK HAKKI! FİİLİ HİZMET ZAMMI YIPRANMA PAYI NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK riskli mesleklerde çalışan kişilere erken emeklilik hakkı tanımakta olup, bu meslekleri yapan kişilere çalıştıkları süreye ek olarak SGK tarafından da süre eklenmekte olup örneğin maden işçileri en riskli meslek grubu içerisinde yer almaktadır. Bu kişilere çalışmalarına oranla 180 günlük ilave gün sayısı eklenmektedir. 

flili hizmet süresi

Burada amaç ağır işlerde çalışan kişilerin erken emekli olarak çalışmada adaleti sağlamaktır. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@