Bu Faiz Oranları ve Şartlar Altında Ev Alınır Mı?

Yükselen konut kredisi faiz oranları vatandaşı ev alma konusunda ikileme düşürürken konut almanın yüksek maliyeti "ev almak için doğru zaman mı?" sorusuna yönlendiriyor.

Bu Faiz Oranları ve Şartlar Altında Ev Alınır Mı?

Yükselen konut kredisi faiz oranları vatandaşı ev alma konusunda ikileme düşürürken konut almanın yüksek maliyeti "ev almak için doğru zaman mı?" sorusuna yönlendiriyor.

Konu hakkında teknik analizde bulunan Mert Yılmaz bu sorunun yanıtlarını aradı.Mert Yılmaz kendi kanalı üzerinden yayımladığı videoda yılın sonlarına doğru herkesin bitecek olan teşviklerden yararlanma isteği ve bankaların 0.98 konut kredisi kampanyalarını değerlendirdi.Yatırım Amaçlı Ev Almak Şu Anda Cazip Değil!Konunun kendi uzmanlık alanı olmadığını söyleyen Mert Yılmaz ev fiyatlarının hala yüksek olduğunu, konut fiyatlarının uzun süredir artmadığını bu nedenle konut yatırımı yapmak için uygun olmadığını söyledi.Konut fiyatlarının şu anda son derece yüksek olduğunu söyleyen Yılmaz, 3 sene önce 600 bin lira olduğu evlerin hala 600 bin lira olduğunu, hatta yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile şu anda 600 bin liralık bir dairenin satışının da bu fiyatlarla son derece zor olduğunu dile getirdi.İranlılar Türkiye'den Yoğun Bir Şekilde Konut AlıyorSon dönemde açıklanan verilerde de görüleceği üzere yabancılara konut satışı rakamlarında rekor artış olduğunu söyleyen Yılmaz "İranlılar özellikle İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ev aldığını görüyoruz.Peki, içerisinde olduğumuz konjonktür ev almak için uygun bir zaman mı? Bu durumu iki açıdan değerlendirebiliriz. Bir ev alma ihtiyacı olan kişiler ve hali hazırda evleri olan ve geleceği yatırım yapmak için ev alma ihtiyacı duyan kişiler.Ev almaya ihtiyaç duyan kişiler için bir şey diyemem. Ancak yatırım amaçlı ev almak şu anda hiç mantıklı değil. Bankaların mevduat faiz oranları çok yüksek. Rakamları yuvarlayarak söylüyorum. Diyelim ki 1 milyon liranı var. Bu para ile ev alacaksınız. Bu birinci senaryo.İkinci senaryoda ise bu parayı götürdünüz bankaya yatırdınız. Yüzde 24 net faiz buldunuz Yıllık 240 bin lira faiz aldınız. Aylık 20 bin lira faiz aldınız. En güzel evi aylık 5 bin liraya kiraladın cebinde 15 bin lira paran kaldı.Talebin bu kadar kısıldığı, arzın bu kadar yüksek olduğu ve faizin bu kadar yüksek olduğu bir yerde konut yatırımı şu anda mantıklı değil. Ancak bazı firmalar şu anda nakit paraya ciddi indirimler yapıyor. Bu tip indirimleri yakalarsınız alım fırsatı yaratabilirsiniz" diyerek içinde bulunduğumuz durum için genel bir özetlemede bulundu.Emlak365.com