Bu Hafta Dikkat Uyarısı Yapan İslam Memiş Ons Altın Ve Gram Altın Hakkında Yeni Fiyat Tahminlerini Duyurdu!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarına ilişkin çarpıcı uyarılarda bulundu. Ons altın ve gram altın yükselir mi yoksa düşer mi? Altın yatırımcısı nasıl pozisyon almalı?

Bu Hafta Dikkat Uyarısı Yapan İslam Memiş Ons Altın Ve Gram Altın Hakkında Yeni Fiyat Tahminlerini Duyurdu!

Altın piyasasında sakin görünümde bir hafta tamamlandı. Yeni hafta için ise nasıl bir fiyatlama olacağına dair çok büyük bir merak yaşanmaya başlandı. Altın fiyatları yeni haftada yükselir mi? Ons altın ve gram altın yatırımcısını hangi fiyatlamalar bekliyor? Altın fiyatlarını gelecek hafta hangi gelişmeler etkileyecek? Altın yatırımı olanlar yeni haftada nasıl pozisyon almalılar?

ONS ALTINDA YUKARI YÖNLÜ HAREKETLER ZAYIF KALIR?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarına ilişkin değerlendirme yaparak, "Ons altında bir sıkışma var diyebiliriz. Ons altın fiyatı 1.770 Dolar ile 1.780 DOlar aralığına sıkıştı. Geçen haftalara kıyasla daha sakin seyirde işlemler gerçekleşti. ABD enflasyon verilerinin yüksek olarak açıklanmasına rağmen ons altın 1.800 Dolar seviyesini kıramadı. Düşük pozisyondan alım süreçleri tamamlanmadan ons altının yukarı yönlü hareketlerinin zayıf olacağını zaten söylemiştim ve bu öngörüm de gerçekleşti." dedi.

ONS ALTIN FİYATI YÜKSELSE DE GERİYE ÇEKİLME OLUR!

Ons altın hakkında beklentilerini açıklayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Ons altın 1.750 Dolar ve devamında 1.724 Dolar seviyesine geri çekilmedikçe yükseliş trendinin başlamayacağını daha önce ifade etmiştim. Bu öngörümün arkasındayım. 1.800 Dolar ve 1.815 Dolar seviyeleri test edilse dahi kalıcı olmayacak ve geri çekilecektir. Çünkü gelecek hafta FED'in faiz kararı açıklanacak. FED Başkanı Jerome Powell da şahin açıklamalar yapacak. Emtia piyasaları baskılanacaktır ve altın satışları hız kazanacak. Buna hazırlıklı olmak gerekir. Ons altın yükselse dahi bu kalıcı olmayacak ve yeniden 1.800 Dolar seviyesinin aşağısında fiyatlanacaktır." ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN YORUMU

Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş gram altın hakkında da konuşarak, "Gram altın fiyatında geçen hafta önemli dalgalanmalar ve belirsizlik yaşandı. Bu hafta sakin bir seyir korunuyor. 798 TL seviyesi test edildi ama dolar kuru geri çekilirse hızlı bir şekilde gram altının geri çekileceğini göreceğiz. Buna bu hafta şahitlik ettik. Gram altın 800 TL üzerine dolar kurundan destek alamadığı için yükselemedi. Dolar kuru geriye çekildikçe gram altın hızlı bir şekilde fiyat düzeltmesi yapacaktır." şeklinde konuştu.

YENİ HAFTADA ALTIN YATIRIMCISINI NELER BEKLİYOR?

Altın yatırımcılarına seslenen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Altın piyasaları için çok kritik bir haftaya giriyoruz. FEDin bu hafta faiz kararı var. Ayrıca yine FED'in varlık alımlarına ilişkin yeni bir karar alması bekleniyor. Bunların üzerine FED Başkanı Jerome Powell'den şahin bir konuşma bekleniyor. Tüm bunlar ons altını baskılayacak ve fiyat düşüşlerine neden olabilecek gelişmeler olacak. Ons altın tarafında meydana gelecek fiyat gerilemeleri ile gram altın da düşecektir. Ancak Merkez Bankası'nın faiz kararı dolar kurunu belirleyeceği için gram altının fiyatlamasında bu veri akışı çok daha fazla önemli olacak." dedi.

Not: Altın piyasaları hakkında yer verdiğimiz değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir ve yalnızca bilgi vermek amacıyla haberleştirilmiştir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

SONRAKİ HABER