Bu İkinci El Otomobiller 45 Bin TL'ye, 55 Bin TL'ye, 65 Bin TL'ye Satılıyor!

Otomobil satın almanın yüksek maliyetler gerektirmesiyle beraber ikinci el otomobil piyasasındaki ucuz araçlar peynir ekmek gibi satılmaya başlandı. İşte yok fiyatına satılan ikinci el araçlar...

Finans 05.12.2021 - 01:58 05.12.2021 - 01:58 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil sahibi olmak her geçen gün daha da güçleşiyor. Döviz kurlarında meydana gelen artışlar otomobil fiyatlarını vuruyor. İthalata dayalı ürün olan otomobilde kur şokları çok olumsuz etki bırakıyor. Buna bir de yüksek ÖTV eklenince vatandaşların bir kısmının sıfır kilometre otomobil almaları imkansız hale geldi. Böylesi bir piyasa ortamında da hem tercihler hem de sektörel refleksler yenilendi. 

KONFORDAN MECBURİ TAVİZ VERİLDİ

Otomobil sahibi olmak isteyenler daha önce normal piyasa koşullarında konforlu araçları satın almak yönünde bir refleks geliştirmişlerdi. Ancak bu durum tamamen terse döndü. Yüksek fiyatlardan dolayı yeni model konforlu araçlar en azından vatandaşların çok önemli bir kısmı için ulaşılamaz hale geldi. Bu biçimde şekillenen piyasa koşullarında eski model olan ama ihtiyaç karşılayabilecek ve kullanılabilir durumda bulunan ikinci el araçlar ön plana çıkmaya başladı.

FİYAT ARTIŞLARI İKİNCİ EL ARAÇLARI DA VURDU!

Sıfır kilometre otomobillerden taleplerini ikinci el araçlara kaydıran vatandaşlar da zamlarla karşılaşmaya başladılar. Sıfır kilometre piyasasında fiyat artışları olurken ikinci el araç piyasasında bunun yansımaları oldu. İkinci el araçların fiyatlarında da yükselişler meydana geldi. Ancak bu fiyat yükselişleri sıfır kilometre otomobillerde olduğu gibi fahiş seviyelere ulaşmadı. Sınırlı bir zam ile fiyatlar yukarıya doğru taşındı. 

İKİNCİ EL ARAÇ ALACAKLAR ELLERİNİ ÇABUK TUTSUNLAR

İkinci el otomobil satın almak isteyenlere uzmanlar tarafından ellerini çabuk tutmaları gerektiği önerildi. Türkiye ekonomisinde göstergelerin olumsuz olması, yeni kur şoklarının gerçekleşebilme ihtimali ile ikinci el araçların fiyatlarında da artışlar bekleniyor. Bundan dolayı araç sahibi olmayı düşünenler ellerini çabuk tutarlarsa daha düşük maliyetlerle otomobil sahibi olabilecekler. 2022 yılının girmesi ile beraber ikinci el araçlara da devasa zamlar gelebileceği yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

45 BİN TL'YE, 55 BİN TL'YE, 65 BİN TL'YE SATILAN İKİNCİ EL ARAÇLAR

İkinci el otomobil satın almak isteyenler 2. el araç piyasasının ucuz fiyatlı otomobillerini araştırıyorlar. İşte ikinci el araç piyasasında satılan kelepir otomobillerin listesi:

-2001 model Renault Megane 1.9  DTi RTE: 45 Bin TL
-2002 model Fiat Doblo Cargo 1.9 D: 45 Bin TL
-2004 model Fiat Marea 1.6 Liberty: 61 Bin TL
-2005 model Opel Corsa Van 1.3 CDTI: 55 Bin TL
-2002 model Fiat Palio 1.2 El Weekend: 55 Bin TL
-2005 model Ford Fiesta 1.4 TDCi Comfort: 63 Bin TL
-2004 model Hyundai Accent 1.3 Admire: 61 Bin TL
-2000 model Citroen Saxo 1.5D SX: 55 Bin TL
-2007 model Chevrolet Spark 1.0 SE: 65 Bin TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@