Bu İlçede Kiralık Daireler Kapış Kapış Gidiyor! Bir Daireye 70'den Fazla Arama Geliyor!

Konut fiyatlarının artması ve pandemi nedeniyle şehre biraz daha uzak ilçelerde kiralık ve satılık konutlar hızla tükeniyor. İzole bir yaşam sürmek isteyenlerin ise konut tercihi belli.

Emlak Haberleri 15.02.2022 - 10:55 15.02.2022 - 10:55 Büşra Uluşen

İki yıldır hayatımızda olan pandemi, yaşam tercihlerini de değiştirdi. İstanbul'un karmaşasından kurtulmak isteyen ve daha izole bir yaşam dürmek isteyenler Adalar'a akın ediyor. Burada bulunan kiralık ve satılık konutların fiyatları dikkatleri çekerken Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada'ya yoğun ilgi gözlemleniyor. 

KENTİN KARMAŞASINDAN KAÇAN ADALAR'A AKIN ETTİ

İstanbul'un yanı başındaki Adalar'a olan ilgi son yıllarda hızla artıyor. Burada kiralık daireler 3 bin TL ile 5 bin 500 TL arasında değişiyor. Emlakçılar, kentten uzak kalmak isteyenlerin bu miktarları gözden çıkardığını ve ilanlar içi günde 70'den fazla arama aldıklarını ifade ediyor. 

Adalar arasında en fazla tercih edilen yer Büyükada olarak öne çıkıyor. Büyükada'nın cazip görünmesinin nedeni, Adalar Belediyesi'nin, Kaymakamlık Binası'nın ve Adalet Sarayı'nın burada yer alması ve birçok banka şubesinin de burada bulunmasından kaynaklandığı söyleniyor. 

Adalar'da yaşamak isteyenler bölgeye akın etti ancak adalar özel sit alanı ve imara kapalı olduğu için arz talep dengesi uyuşmadı. Talep arttıkça fiyatlar da arttı. Burada yaşamak isteyenlerin büyük bir çoğunluğunu ise Bağdat Caddesi'nde oturanlar ve evden çalışan genç yazılımcılar oluşturuyor. 

adalar konur

KİRALIK KONUTLARA İLGİ YOĞUN

Emlak sektörü çalışanları, kiralık daireler için çok fazla telefon aldıklarını ifade ederek, insanların Adalar'da yaşamak istediğini ve bir konut satın almadan önce bir süreliğine burada daire kiraladıklarını belirtiyor. Adalar'daki konutlar hızla kiralanırken en çok kirası 3 bin TL ila 5 bin TL arasında olanların kiralandığını, daha yüksek fiyatlılar için ise sürecin biraz daha uzun sürdüğünü aktarıyor. 

adalar konut

Durum böyle iken Adalar'da ev bulmak da bir hayli zorlaşıyor. Adalar'a büyük bir gayrimenkul talebi olduğunu belirten yetkililer, fiyatların 2019 sonu ile artmaya başladığını 2020 yılında ise patlama yaşandığını dile getiriyor. Bu süre zarfında konut satın alanların yatırım amaçlı değil, kendilerinin oturması için olduğu açıklanıyor. Yetkililer, Adalar'da konut sayısının az ancak talebin çok olması nedeniyle fiyatların daha da artacağını öngörüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@