Bu İlçelerde Ev Alanlar, Konut Yatırımı Yapanlar Yaşadı!

İmar barışı ile çözülen sorunlar konut fiyatlarına olumlu yansıdı. "İmar Barışı Döneminde İstanbul'da Konut Fiyatı En Çok Artan İlçeler" raporu çarpıcı rakamları ortaya koydu.

Yatırım Rehberi 28.06.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı ile çözülen sorunlar konut fiyatlarına olumlu yansıdı. "İmar Barışı Döneminde İstanbul'da Konut Fiyatı En Çok Artan İlçeler" raporu çarpıcı rakamları ortaya koydu.

15 Haziran 2019 tarihinde sona eren imar barışı başvuruları için son ödeme tarihi 30 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek. İlk olarak 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan imar barışı 15 Haziran 2019 tarihinde sona ermişti. İmar barışı toplam başvuru sayısı ise 10 milyon 250 bin kişi olarak açıklandı. İmar Barışı İle İstanbul'da Konut Fiyatları Arttı! İmar Barışı Döneminde İstanbul'da Konut Fiyatı En Çok Artan İlçeler isimli araştırma raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre imar barışının başladığ ıilk günden bu yana İstanbul'da imar sorunu yaşanan pek çok bölgede konut fiyatlarının bariz bir şekilde yükseldiği ortaya çıktı. İstanbul bazında yaşanan fiyat gelişmelerini inceleyen Coldwell Banker, birden fazla gayrimenkul veri platformu ile gerçekleştirdiği araştırma sonrası, "İmar Barışı Döneminde İstanbul'da Konut Fiyatı En Çok Artan İlçeler" başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda yer alan rakamlara göre imar barışı başladığı günden bu yana İstanbul genelinde konut fiyatları yüzde 7.45 oranında düşerken Beyoğlu konut fiyatları ise yüzde 12,77 oranında yükseldi. İstanbul'da konut fiyatları artan diğer ilçeler ise sırası ile yüzde 7,75 ile Zeytinburnu, yüzde 7,43 ile Adalar, yüzde 5,98 ile Sarıyer, yüzde 5,81 ile Çatalca, yüzde 5,29 ile Başakşehir, yüzde 5,50 ile Eyüp oldu. Konut fiyatları yüzde 26,89 değer kaybeden Beykoz, İstanbul'da konut fiyatları en çok düşen ilçe olurken bu ilçeyi yüzde 16,69 ile Ataşehir, yüzde 13,93 ile Pendik, yüzde 9,69 ile Avcılar, yüzde 8,49 ile Sultangazi, yüzde 8,26 ile Beşiktaş, yüzde 6,02 ile Şişli, yüzde 4,78 ile Sancaktepe, yüzde 4,32 ile Beylikdüzü, yüzde 4,18 ile Sultanbeyli, yüzde 3,95 ile Maltepe, yüzde 3,82 ile Kadıköy, yüzde 3,06 ile Güngören izledi. İmar Barışı Bazı Bölgelerde Fiyatlara Olumlu Yansıdı, Sorunlar Çözüldü Konut Fiyatları Yükseldi Türkiye genelinde imar barışı kapsamına giren 13 milyon sorunlu yapıdan 10 milyonunun imar barışı için başvuruda bulunduğunu belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş hükümetin attığı adım ile ekonomiye büyük katkı sağlandığını söyledi. Taş yapmış oludğu açıklamasında imar barışı ile hem hükümetin hem de emlak sektörünün büyük faydalar göreceğini söyleyerek "Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Aynı şekilde sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa çıktı, çıkıyor.Bu çok yönlü bir şey. İmar barışı sayesinde yıllardır süren sorunlar çözüldü.İnsanlar, şirketler iskan belgesi olmayan gayrimenkulu alamıyor, yatırım yapamıyordu. Yatırım yapılabilir, kredi alınabilir pozisyon oluştu. Dolayısıyla imar affı piyasada canlılık doğurdu. Fiyat artışında özellikle İstanbul'un eski ilçeleri ilk sıralarda geliyor. Burada imar barışının etkisini görüyoruz. En çok düşüş yaşanan ilçelerde sebep ise fiyatların daha önce çok şişirilmesi" dedi.  Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@