Bu İlçelerde Evi Olanlara Kira Piyangosu Vurdu: İşte Kiralık Ev Fiyatlarında Türkiye'nin Zam Rekortmeni İlçeleri!

Türkiye'de kiralık ev krizi her geçen gün biraz daha derinleşirken evlerin daha boşalmadan tutulması, boş kiralık ev bulmayı zorlaştırıyor.

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 06:50 12.04.2022 - 07:08 Gülcan Özer

Konut sektöründe yaşanan dalgalanma kendisini kiralık ev sektöründe de hissettirmeye devam ediyor. Boş kiralık ev bulmak deyim yerindeyse deveye hendek atlatmaktan daha zor hale gelirken kiralık evlerin fiyatları da yükselişini sürdürüyor. 

Ev sahipleri daha içerisindeki kiracısı evini boşaltmadan eski kiranın 2 katına yeni kiracı bulurken evini boşaltacak olan kiracılar tarafından da bu durum yeni bir kazanç kapısı haline çevriliyor. Kiracı daha evini boşaltmadan kiralama aracılık sözleşmesi imzalayarak komisyon alıyor. 

TÜRKİYE'DE KİRALIK EV FİYATLARININ EN ÇOK YÜKSELDİĞİ İLÇELER HANGİLERİ?

Kiralık ev fiyatlarının en çok yükseldiği şehirler 3 büyük şehir olarak dikkat çekerken, Ankara'da kiralık ev fiyatlarının en çok değerlendiği ilçeler Etimesgut, Yenimahalle, Çankaya, Akyurt ve Keçiören olarak öne çıkarken İzmir'de ise bu ilçeler Dikili, Foça, Urla, Selçuk ve Seferihisar olarak sıralandı. Konut fiyatlarının 4 milyon liraya dayandığı İstanbul'da ise Şişli, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş, Beyoğlu ve Sarıyer ilçeleri kiralık ev fiyatlarında zam rekortmeni ilçeler olarak sıralandı. 

kiralık ev fiyatları

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR'DE KİRALIK EV FİYATLARI NE KADAR, EV KİRALARI KAÇ TL OLDU?

Zam rekoru kıran 3 büyük şehirde ortalama kira fiyatları da cepleri yakmaya devam ediyor. İstanbul'da sadece son 1 senede kiralara gelen zam oranı yüzde 120 seviyesini aşarken, ortalama konut kirası m2 bedeli 45 liraya ulaştı. Ankara'da ise kiralık ev fiyatları senelik bazda yüzde 110 zam görerek 25 TL seviyesine ulaşırken İzmir'de ise kiralara yüzde 75 zam geldi ve ortalama konut kirası m2 fiyatı 30 liraya ulaştı. 

ev kiraları kaç tl oldu

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN ARTTI, BU KADAR HIZLI ARTIYOR?

Ev kiralarında yaşanan artışın en önemli nedeni talebin çok, arzın ise az olması olarak gösteriliyor. Pandemi yasaklarının kaldırılması ile beraber öğrencilerin okudukları illere geri dönmesi, düğünlerin yeniden başlaması ile kiralık evlere olan talep bir anda büyük bir hızla arttı. Aynı döneme denk gelen yoğun mülteci göçü ve kentsel dönüşüm projeleri ile evleri yıkılan ev sahiplerinin de kiralık ev arayışına çıkması boş ev sayısının düşmesine ve ev kiralarının adeta alev almasına neden oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@