Bu İller Kapanacak! Kabine Toplantısından Sonra Kırmızı Renkte Olan 58 Şehrin Listesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası kararları açıkladı. Açıklanan kararlarda en önemli detay ise çok riskli il grubunda bulunan 58 şehre dair alınan tedbir önlemleri oldu. İşte ol iller ve alınacak kararlar.

Gündem 29.03.2021 - 20:33 29.03.2021 - 20:33 Serhat Karaman
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kararlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiden, siyasi gündeme, yargı alanında yürütülen çalışmalara kadar çok sayıda başlığı ele aldı.

Kabine Toplantısından çıkan en önemli karar ise yeni sokağa çıkma yasakları oldu. Alınan kararlar ve risk haritası güncellenen şehirlere dair son durum.

RİSK HARİTASI YENİLENDİ - 58 ŞEHİR KIRMIZI GRUPTA

Koronavirüs salgın durumuna dair verilen renkler kapsamında vaka sayıları yüksek olup risk durumu kritik seviyede olan şehirler kırmızı renkli grupta yer alıyorlar. 1 Mart'ta açıklanan ilk haritanın ardından 29 Mart tarihinde yayımlanan haritada büyük değişiklik oldu.

Türkiye Kızardı

Yeni risk haritasında toplam 58 şehir kırmızı renkli kategoriye girdi. Çok yüksek riskli illeri gösteren bu grup ile diğer şehirlerin son durumu şu şekilde;

FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile son haritayı açıkladı. Bakan Koca'nın paylaşımında yer alan o harita.Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımında ayrıca "İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim." açıklamasında bulundu.

58 ŞEHİRDE UYGULANACAK YENİ KARARLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında kırmızı renkte yer alan 58 şehirde uygulanacak kararları açıkladı. Bu şehirlerde akşam ve haftasonu sokağa çıkma yasakları uygulanacak.

Akşam ve Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında bu şehirlerde uygulanacak tedbirlere dair "Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun &80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Ramazan ayında da devam edecek yasaklar kapsamında tüm Türkiye'de haftasonu sokağa çıkmak yasak olacak. Bunun dışında toplu iftar programları olmayacak. Bir diğer karar ise Ramazan Ayında lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle yapacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@