Bu İllerde Evi Olanlar Yaşadı! Konut Amortisman Süresi En Kısa Olan İller Belli Oldu!

Türkiye genelinde konut yatırımının en hızlı döndüğü iller belli oldu. Buna göre konut satın almak için Ankara ve Şanlıurfa'yı seçen yatırımcılar 18 yılda bunun geri dönüşünü sağlayabiliyorlar. Konut yatırımı yaparken hangi iller seçilmeli? En uzun amortisman süresi hangi illerde?

Bu İllerde Evi Olanlar Yaşadı! Konut Amortisman Süresi En Kısa Olan İller Belli Oldu!

Türkiye'de konut yatırımı yapan yatırımcılar bu konutların amortisman sürelerini merak ediyorlar. İllere göre amortisman sürelerinde değişim meydana gelebiliyor. Bazı illerde konut satın alanlar ödedikleri konut satış bedelini daha kısa sürede karşılayabiliyorlar. Bundan dolayı da bu illerde konut yatırımı yapmak avantajlı bir yatırım hamlesi oluyor. Amortisman süresi uzun olan illerde yatırım yapanlar ise diğerlerine göre daha az kazanç sağlıyorlar.

Gayrimenbkul değerleme ve veri analizi platformu olan Endeksa tarafından Türkiye'nin 30 ilinde konut fiyatlarına ve satışlarına dair araştırma yapıldı. 2021 yılının ilk 5 ayında ürkiye genelinde yaklaşık 359 bin adet konut satışı gerçekleştirildi. Konut fiyatları ise son 1 yıl içerisinde yüzde 31,7 oranında artış kaydetti. Türkiye geneli ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.113 TL olurken ortalama konut satış fiyatı 404.690 TL oldu. Ortalama amortisman süresi ise 20 yıl olarak açıklandı. Şu anda Türkiye'de satılmayı bekleyen konutların toplam sayısınıun ise 995.463 olduğu bildirildi.

ANKARA VE ŞANLIURFA'DA KONUT YATIRIMI YAPANLAR KAZANÇLI ÇIKTI

Endeksa tarafından Türkiye'de en fazla konut satışı yapılan 30 il üzerine bir araştırma yapıldı. Bu illerde konut yatırımının ortalama geri dönüş süreleri en kısa kentler belirlendi. Buna göre konut yatırımı yapmak için Ankara ve Şanlıurfa'yı seçen vatanndaşlar 18 yıl geri dönüş süresi ile avantaj elde ettiler.

Amortisman süresi açısından konut yatırımı için avantajlı illerin 19 yıl ile Gaziantep, 20 yıl ile Antalya, Mersin, Diyarbakır, Yalova, Eskişehir, Tekirdağ oldu. Amortisman süresi 21 yıl olan iller Bursa, Elazığ, Kahramanmaraş, Sakarya ve Adana şeklinde açıklandı. Konut yatırımının 22 yılda geri dönüşünün olduğu iller İstanbul, Konya, Hatay, Samsun ve Çanakkale şeklinde ilan edildi. İzmir, Kocaeli, Malatya ve Denizli'de konut yatırımı yapanların geri dönüşü 23 yılda ssağlayabildikleri belirtildi.

MUĞLA AMORTİSMAN SÜRESİ EN UZUN İL OLDU

Türkiye'de konurt yatırımının amortisman süresi en uzun olan iller 31 yıl ile Muğla, 28 yıl ile Kayseri, 27 yıl ile Trabzon ve Aydın, 26 tıl ile Balıkesir, 25 yıl ile Ordu ve 24 yıl ile Manisa şeklinde açıklandı.

Ortalama konut satış metrekare fiyatı en yüksek Muğla'da çıktı. Muğla'da bu rakam 7.771 TL olurken İstanbul'da 4.587 TL ile gerçekleşti. Bu illeri 4.169 TL ile Aydın, 4.142 TL ile İzmir, 3.829 TL ile Antalya, 3.423 TL ile Çanakkale, 3.343 tL ile Balıkesir, 2.862 TL ile Denizli, 2.837 TL ile Gaziantep ve 2.786 TL ile Bursa takip etti.

SONRAKİ HABER