Bu Kış Vatandaşın Cebi Alev Alacak! Elektrik İçin Yüzde 45 Zam İstendi!

Enerji sektöründen yapılan açıklamalara göre Türkiye'de elektrik fiyatlarına yüzde 45 zam gelebileceği ifade edildi. Elektrik fiyatları artacak mı? 

Finans 11.10.2021 - 18:06 11.10.2021 - 18:22 Engin Uzunoğlu

Dünyada enerji sektöründe ciddi bir kriz yaşanmaya devam ediyor. Hammadde fiyatlarındaki artışlar nedeniyle maliyetler oldukça yükseldi. Döviz kurundaki yükselişlerden de dolayı Türkiye'de  enerji şirketlerinin maliyetlerinde 3 kat artış gerçekleşti. 

ELEKTRİK İÇİN YÜZDE 45 ZAM BEKLENTİSİ

Enerji sektörü temsilcileri maliyet artışları ile zor bir süreç yaşadıklarını ifade ederek fiyat artışlaının yapılmasının zaruri olduğunu ifade ettiler. Şu anda sanayi sektörünün elektrik enerjisini oldukça ucuza satın aldıklarını söyleyen sektör temsilcileri yüzde 45 oranında zam yapılmasının gündeme gelebileceğini ifade ettiler. 

YAPILMAYAN ZAMMIN ARDINDAN BEKLENTİ ARTTI

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan bir açıklama yaparak, “Elektrik fiyatlarına 1 Temmuz tarihinde yüzde 15 zam yapılmıştı. Biz Ekim ayında da yüzde 15 zam yapılmasını bekliyorduk. Ancak bu zam gerçekleşmedi ve perakende ile tedarik şirketleri çok zor durumda kaldılar. Ocak ayıunda ise yüzde 25 oranında bir zam beklentimiz vardı. Ancak artan maliyetleri hesaba kattığımızda sektörün normalleşebilmesi ve sürekliliğin devam etmesi adına elektrik fiyatlarına yüzde 45 zam yapılması gerekiyor.” dedi.

DÜNYADA ENERJİ KRİZİ TÜRKİYE'YE YANSIMAYA BAŞLADI

Dünyada enerji krizinin yaşandığını söyleyen Burak Kuyan, “Dünyada bir enerji krizi yaşanıyor ve bunun Türkiye'ye yansımasının olması gayet olağan. Biz ülke olarak enerji ihtalatı ile bu ihtiyacımızı karşılıyoruz. Doğal gaz ihtal ediyoruz. 1 yıl öncesinde bugünkü fiyatları felaket senaryosunda bile yazamazdık. Bu da enerji fiyatlarında yükseliş baskısı oluşturuyor.” ifadelerini kullandı. 

ELEKTRİK FİYATLARI ARTABİLİR!

Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık bir açıklama yaparak, “Türkiye'ye enerji krizinin yansımalarının nasıl olacağını anlamamız için bizim elektriği nereden ürettiğimize bakmamız gerekiyor. Üğretimimizin yüzde 32'sini hidroelektrik santrallerinden karşılıyoruz. Yüzde 46'sını ise termik santrallerden elde ediyoruz. Yüzde 10 yerli kömürden ve geri kalanı da ithal kaynaklardan üretiliyor. Dolayısıyla fiyatlarda yükselişler meydana gelecektir. Su kaynaklı üretimde kuraklıktan dolayı azalmalar meydana gelebilir. Bu da elektrik fiyatlarını arttırabilir.” şeklinde konuştu.

Elektrik fiyatlarına zam yapılmasına dair beklenti vatandaşların endişeli bir süreç yaşamasına neden oldu. Elektirk faturalarındaki yükselişler sonucunda vatandaşlar için bu kış oldukça zor geçecek. Ancak elektirk için şu ana kadar açıklanmış resmi bir zam kararı bulunmuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@