Bu Listedeyseniz Tek Bir Dilekçe İle Emlak Vergisi Ödemeyecekseniz, Geriye Dönük Ödeğiniz Para Varsa Geri Alacaksınız!

Emlak vergisi muafiyeti 2022 Listesi Yayımlandı. Bu listede olanlar hem emlak vergisi parası ödemeyecek, hemde geriye dönük 5 yıl dilekçesi ile ödedikleri fazla ödenen vergi miktarını geri alacak!

Emlak Haberleri 13.01.2022 - 11:30 13.01.2022 - 11:34 Gülcan Özer

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren müjdeli haber geldi! 2022 yılı emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı. Yayımlanan liste ile bu sene emlak vergisi ödemeyecek olan kişiler belirlenirken aynı zamanda geriye dönük 5 senelik para iadesi alabilecek kişiler de belirlenmiş oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tahsil edilen servet vergileri arasında yer alan emlak vergisi, ülke sınırları içerisinde konut, arsa, tarla, bağ, depo, dükkan, bahçe, yazlık gibi taşınmaz malları olan kişilerden tahsil ediliyor. Her sene düzenli olarak tahsil edilen emlak vergisi ödemeleri Mart ayında başlıyor ve ister peşin olarak Haziran ayı sonuna kadar ya da ikinci taksit ödemesi Kasım ayında olmak üzere taksitle yapılabiliyor. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET LİSTESİ 2022! KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER ÖDEMEZ?

Taşınmaz sahibi olan kişilerin gerçekleştirmiş oldukları emlak vergisi ödemeleri için 2022 yılına ilişkin muafiyet listesi yayımlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından adil vergilendirme amacı ile uygulanan muafiyet hakkı ile evi olmasına rağmen vergi ödemekte maddi zorluk yaşayacak olan kişilere vergi ödememe hakkı tanındı. 

Yayımlanan liste kapsamında Türkiye sınırları içerisinde sahip olduğu evin tek evi olması ve evinin brüt yüzölçümü büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması şartı ile; 

  • Hiçbir geliri olmayan ev hanımları, işsiz olan kişiler, gaziler, engelliler, şehidin dul eşi ile yetimleri, 
  • Sahip olduğu tek geliri emekli maaşı olan ve emekli maaşı dışında başka hiçbir geliri olmayan emekliler emlak vergisi muafiyeti kapsamına alındı. 

emlak vergisi 2022 listesi

Bu kişiler evleri olmasına rağmen emlak vergisi ödemezken bu listenin dışında kalan ve konut, işyeri, arsa, tarla, dükkan, yazlık gibi taşınmaz malı olan tüm kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü tutulacak. 

emlak vergisi muafiyet dilekçesi-1

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ DİLEKÇESİ 2022!

Emlak vergisi ödemek istemeyen kişilerin yukarıdaki şartları taşımaları durumunda taşınmazın bağlı olduğu belediye üzerinden emlak vergisi muafiyet dilekçesi yazarak bu hakkı elde edebiliyorlar. Kişinin bu haktan haberdar olmadan para ödemesi yapması bu hakkının kaybolmasına neden olmadığı gibi aynı zamanda ödenen paraların da geri tahsilatı yapılabiliyor. 

emlak vergisi para iadesi emsal karar

EMLAK VERGİSİ GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ DİLEKÇESİ! ÖDENEN FAZLA VERGİ NASIL GERİ ALINIR?

Muafiyet hakkı olduğunu bilmediği için ödeme yapan kişiler emlak vergisi zamanaşımı sınırı nedeni ile geriye dönük 5 senelik para iadesi alabiliyor. Bunun için kişinin ödeme yaptığı belediyeye başvuruda yaparak muafiyet dilekçesi vermesi ve ödemiş olduğu fazla paranın da iadesini talep etmesi yeterli oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@