Bu Listeye Bakmadan Araç Satın Alınmaz! 300 Bin Liranın Altında Sadece Bu Model Kaldı!

Sıfır otomobil fiyatları Mayıs itibariyle fiyat artışları görülmeye devam edilmesi bekleniyor. Uyguna sıfır araç almak isteyenler ise araştırmalara devam ediyor! İşte detaylar…

Finans 12.05.2022 - 15:20 12.05.2022 - 15:31 Duygu Dilan Duman

Küresel düzeyde otomotiv sektöründe birçok sorun yaşanmaya devam ediyor. Bu sorunların Türkiye’de etkileri ise hem kur farkı hem enflasyon hem de yüksek vergiler nedeniyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Mayıs 2022 itibariyle sıfır otomobil fiyat listeleri yeniden güncellendi. Markalar tarafından duyurulan yeni listeler kapsamında sıfır araç almak isteyen birçok kişi 300 bin liranın altında hangi araçlar olduğunu araştırmaya devam ediyor.

Otomobil Fiyatlarına Zam Beklentisi Artıyor!

otomobilA

Otomobil piyasalarında önümüzdeki dönem için zam beklentisi oluşmuş durumda. Bir yandan Rusya ve Ukrayna krizinin etkileri devam ederken, diğer yandan çip krizi nedeniyle ciddi sorunlar görülmeye devam ediyor. Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde kritik değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, 2022 yılında her ay daralma gösteren piyasaları değerlendirdi. Maliyet artışlarının fiyatlara da yansıyacağını söyleyen Bozkurt, zam beklentisine işaret etti.

Otomobil piyasalarına ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Bozkurt, Türkiye’de otomotiv sektöründe ilk gündem maddesinin ‘’bulunurluk’’ olacağı ifade edildi. Küresel düzeyde pandemi kaynaklı olarak yaşanan çip krizi, lojistik ve hammadde gibi temel sorunlar ve aksamaların bu fiyat artışlarının görülmesinde temel etken olduğu ifade ediliyor. 

300 Bin liranın Altında Sadece Bu Model Kaldı!

Sıfır otomobil satın almak isteyenler için seçenekler her geçen gün daralmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde ciddi bir fiyat artışının görüldüğü otomobil piyasalarında fiyatlar daha da artış göstermeden vatandaşlar araç almak için harekete geçti. 300 bin liranın altında ise sadece tek bir model kaldığı ifade ediliyor.

Hyundai i10 modelinin başlangıç paketi Mayıs 2022 fiyat listesine göre 266.400 TL fiyat ile satışa sunuluyor. 1.0 MPI 67 PS Jump Benzin modelinde belirlen liste fiyatı ile Hyundai dikkat çekti. Sıfır km araç almak isteyenleri ilerleyen günlerde çok daha yüksek fiyatların beklediği ifade ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@