Bu meslekte çalışanlara 3 yıl erken emeklilik müjdesi! Erken emeklilikte bilinmesi gerekenler

Erken emekli olma imkanından yararlanmak isteyenler için çalışılan meslekler önem taşıyor. İşte erken emekli olma fırsatı bulunan meslekler ve yapılması gerekenler…

Finans 04.05.2022 - 17:35 04.05.2022 - 17:37 Duygu Dilan Duman

Günümüzde çalışanların en çok merak ettiği ve araştırdığı konular arasında erken emeklilik ile ilgili detaylar öne çıkıyor. Erken emekli olarak vaktini ailesine ve kendine ayırmak isteyen vatandaşlar için bazı koşullar öne sürülüyor. Bazı durumlarda normal emeklilik dönemine kıyasla daha erken emekli olunarak SGK’dan aylık almak mümkün oluyor. Erken emeklilik kurallarıyla ilgili son yapılan düzenleme kapsamında 18 ayrı meslekte çalışanlara erken emeklilik hakkı tanınmışken bu sayı 45’e yükseldi.

Çalışanların en büyük hayali olan erken emeklilik konusunda çeşitli düzenlemeler yapıldı. İş hayatına devam eden milyonlarca kişi, emekli olacağı günü iple çekerken bazı çalışanlar da erken emekli olabileceği koşulları araştırıyor. Bilindiği üzere yasalarda emekli olmak için temelde 3 şarta dikkat ediliyor. Prim, yaş ve sigortalılık süresi gibi şartları yerine getirenler emeklilik hakkı kazanıyor. Ancak bazı durumlarda ve mesleklerde emekli olma süresi daha erkene çekilerek çalışanların hayallerine daha çabuk ulaşmasına imkan veriliyor.

Erken Emeklilik Hakkı Bulunan Meslekler

3-yaş-erken-emeklilik-nisan-2022

Geçmiş dönemde emeklilik mevzuatına göre erken emekli olma hakkı bulunan meslek sayısı 18 olarak sınırlanmıştı. Günümüzde erken emeklilik hakkı verilen meslek sayısına yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Bunun sonucunda erken emeklilik hakkı bulunan meslek sayısı 18’den 45’e çıktı. Erken emeklilik imkanı bulunan meslekler arasında şunlar yer alıyor: Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar, Cıva üretimi işleri, Madencilik ve yeraltı işleri, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Radyoaktif işler, TRT'de haber hizmetinde çalışanlar, Emniyet çalışanları ve askerler, Basın ve gazetecilik, Ceza infaz kurumlarında çalışanlar, TBMM yasama organı üyeleri.

3 Yıl Erken Emeklilik İmkanı

Düzenleme kapsamında erken emeklilik mevzuatına eklenen meslekler, yıpranma payı nedeniyle çalışanlara 3 yıla kadar erken emekli olma imkanı tanıyor. Bu meslekler arasında Su altında çalışmayı gerektiren işler, Hastabakıcı hemşireler, Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, Alüminyüm ve Döküm fabrikalarında çalışanlar yer alıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@