Bu rakam ilk defa dile getirildi! Asgari ücrete tarihi ara zam mı var? Erbakan zammını geride bırakacak yarı yıl jesti

Asgari ücrete zam konusunda hükümet kanadından gelen açıklamalarda aralık ayı işaret edilse de, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı öne sürüldü üzerine ne kadar olacağına ilişkin rakam verildi.

Finans 07.05.2022 - 14:40 07.05.2022 - 14:40 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarına Ocak ayında yüzde 50 oranla zam yapılmış maaşlar 2825 TL'den 4250 TL yükselmişti. 1425 TL'lik zam o dönem vatandaşları memnun etsede yılın ilk 4 ayında oluşan yüksek enflasyon oranları zammın erimesine neden oldu. Bununla birlikte vatandaşların özellikle temel gıda ürünlerine erişimi zorlaştı. 

ASGARİ ÜCRETE ZAM KAÇINILMAZ MI?

Gıda ürünlerine, temel ihtiyaç ürünlerine, kira fiyatlarına gelen zamların ardından vatandaşlar büyük sıkıntılar içerisine girdi. Bu zorlukların oluşmaya başladığı süreçte ise asgari ücrete zam konuları gündeme geldi. İlk olarak AK Parti'den bazı milletvekillerinin gündeme taşıdığı zam konusu daha sonra Çalışma Bakanı Vedat Bilgin daha sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ele alındı. 

erdoğan-6.500-tl-asgari-ücret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

Temmuz'da asgari ücrete zam yapılacak mı? konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan son konuşmasında "Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. " ifadelerini kullanmıştı. 

Erdoğan bu açıklamasınaise "Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten." sözlerini eklemiş ve kapıları tam kapatmamıştı. 

çalışma-bakanı-6.500-tl-asgari-ücret

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son açıklamalarının birinde asgari ücrete dair "Asgari ücrete Temmuz zammı diye bir gündemimiz yok. Tarihsel olarak arttı. Bütün ücret türlerinde asgari ücret kadar geliri devre dışı bıraktık. Bu sene gerçekleşti. 3 ay sonra asgari ücret tartışması, 6 ay sonra tartışırsanız, 1 ay sonra da tartışırsınız." ifadelerini kullanmıştı. 

2.250 ZAM İLE ASGARİ ÜCRET 6.500 TL! İLK DEFA DİLE GETİRİLDİ

Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu asgari ücret konusunda enflasyon hesabında bulundu. Babuşçu açıklamasında TÜİK tarfından ilan edilen enflasyon oranının yüzde 31.71 olduğunu söyledi ve mayıs ve haziran aylık enflasyonu yüzde 5 bile gerçekleşse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 45 civarında olacak hesaplamasını yaptı. Bu oran üzerinden asgari ücrete zam yapılması gerektiğini söyleyerek "Bu durumda asgari ücrete 1 Temmuz’da ayarlama yapılarak yüzde 45 artış yapılmalıdır. Asgari ücret 1 Temmuz’da minimum 6500 TL olmalıdır" dedi. 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@