Bu Rakam İlk Defa Duyuruldu! 2022 Aylık Asgari Ücret için 5.200 TL

2022 yılında asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine dair tüm tarafların çalışmaları devam ediyor. İşçi sendikaları son yaşanan gelişmeler sonrasında ise taleplerini artırdılar. Yeni rakam 5.200 TL

Finans 19.11.2021 - 13:58 19.11.2021 - 13:59 Mustafa KARAGÖZ

2022 yılı için asgari ücret konusunda yeni talepler dile getirilmeye devam ediyor. Daha önce açıklanan rakamlarda enflasyon oranları vurgusu yapılmıştı. Ancak son açıklanan rakamlar daha yüksek seviyelere çıktı. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN İLK DEFA BU SEVİYELER KONUŞULUYOR

AK Parti'den ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen açıklamalarda çalışanların, vatandaşların enflasyon ezdirilmeyeceği vurgusu yapılmıştı. Yüzde 20 oranında beklenen enflasyon oranları kapsamında zam gelirse maaşlar 3.400 TL seviyesinde olacak. Ancak zam dışında ek düzenlemeler olabileceği açıklamaları da gelmişti. 

AK Parti'den Cahit Özkan geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu konuşmasında kendisine sorulan asgari ücrt 4.000 TL olur mu? sorusuna net yanıt vermemekle birlikte o rakamlara yakın seviyeleri işaret etmişti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'de yaptığı konuşmasında çalışanlar için anket düzenlendiği ve maaşların ne kadar olması gerektiği konusunda sürecin devam ettiğini açıklamıştı. Bakan Bilgin'de işverenlerin korunarak vatandaşların maaşlarına önemli bir zam yapılacağı sinyalini vermiş ve enflasyon üstü oranları işaret etmişti. 

VERGİ VE PRİM DÜZENLEMESİYLE İŞVEREN KORUNABİLİR

Elde edilen bir diğer bilgi ise söz konusu zam oranları artışlarında işverenlerin korunması. Çalışma Bakanlığı'nın gelir vergisi ile SGK prim ödemeleri noktasında çalışma içinde olduğu 2022 yılında asgari ücretlilerden kesilen vergilerin tamamen kaldırılabileceği yada bu vergilerin azaltılabileceği öne sürülmüştü. 2021 yılı için bir asgari ücretli her ay 456 TL gelir vergisi 27 TL'de damga vergisi ödemesi yapıyor. 

5.200 TL SON AÇIKLANAN RAKAM

Asgari ücrete dair çalışmalar bu seviyede olurken maaşlara yönelik yeni bir talep geldi. Ekonomide yaşanan sorunlar, dolar kurunun artışı, yüksek enflasyon ve temel ürünlerde yaşanan fiyat artışları nedeniyle işçi sendikaları rakamların yükseltilmesini istiyorlar. 

DİSK Yönetim Kurulu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu düzenlenen bir basın toplantısında zam isteklerini açıkladı. Konuşmasında geçmiş yıllarda DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından açıklanan asgari ücrete ilişkin politikaların arkasında olunduğunu ifade eden Çerkezoğlu 2022 yılı için de ortak tutum çağrısında bulundu. 

Bu noktada maaş zammı talebini açıklayan son sendika DİSK oldu. DİSK çalışanlar için aylık 5.200 TL maaş ödemesi yapılmasını istedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@