Bu Raporu Alan Şeker Hastaları Kaç Yaşında Olurlarsa Olsunlar Emekli Edilecekler

Şeker hastası olan çalışanlar heyet raporu alıp çalışma oranlarında yüzde 60'a varan kayıp olduğunu belgelendirirlerse malulen emekli olabilecekler. Sağlık raporu ile SGK mevzuatında yer alan şartlar.

Finans 12.10.2021 - 14:03 12.10.2021 - 14:03 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mevzuatında malulen emeklilik hakkı bulunuyor. Bu hak çalışanların ilk sigorta başlangıcından sonraki tarihlerde ortaya çıkan ve çalışmalarına engel olan sağlık sorunları kapsamında yaşa bakmadan erken emeklilik sağlıyor. 

Malulen emeklilik için çalışanların sağlık raporu dışında sağlamaları gereken prim ve gün şartları bulunuyor. Hem sağlık raporu alınması hemde malulen emeklilik hakkı için kurumun talep ettiği tüm koşulları aktarıyoruz. 

ŞEKER HASTALARI BU RAPORLA 39, 40 YAŞINDA DA OLSANIZ EMEKLİSİNİZ

Malulen emeklilik sisteminde yer alan en önemli koşul, hastalığın sağlık sorunun işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması gerek. İlk sigorta primi ödemesi yapıldıktan sonra ki dönemde hasta olan çalışanlar malulen emeklilik başvurusunda bulunabilirler. 

Malulen emeklilik için SGK sorun oluşturan hastalığın çalışma gücünde kayba neden olması gerekiyor. Diğer bir deyişle sağlık sorununun çalışmaya engel teşkil durum oluşturması durumunda erken emeklilik sağlanır. 

Şeker Hastaları Ne Yapacaklar?

İşe başladıktan sonraki yıllarda şeker hastası olan çalışanlar, çalışamayacak duruma gelmiş olmaları halinde SGK'ya başvuru yapacaklar. SGK malulen emeklilik başvurusu kapsamında sağlık heyeti raporu isteyecek. Sağlık heyeti raporunda şeker hastalığının çalışmaya engel oranı yüzde 60 ve üzeri çıkarsa malulen emeklilik sağlanır. Ancak yüzde 60'ın altında çıkan oranlar malulen emeklilik sağlamaz. 

PRİM, GÜN VE DİĞER KOŞULLAR

SGK tarafından ilan edilen bilgilerde çalışanların malulen emekli olmaları için en az 1800 prim gün ödemesi yapmış olmaları ve 10 yıllık çalışan olmaları gerekiyor. Prim gün şartının sağlanmadığı durumlarda ise erken emeklilik sağlanmıyor. Malulen emekli olanları maaşlarından bir miktar kesinti yapılarak aylık bağlanıyor ve her ay emekli maaşı alıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@