Şikayetler Artmıştı! Bakanın Son Uyarısı Sonrası Bir ÖTV Düzenlemesi Daha Mı Geliyor? Fiyatlar Çakılır..

Araç fiyatlarının çok yüksek seviyede olması sektörde bazı hukuksuz işler yapılıyor iddiası ve artan şikayetler nedeniyle ikinci bir ÖTV düzenlemesi yapılabileceği iddia edildi.

Finans 08.10.2021 - 10:41 08.10.2021 - 10:41 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de araç sektörü son yıllarda oldukça hareketli bir süreç içerisinden geçti. İkinci el araç fiyatlarının yüzde 200 hatta bazı modellerde daha da fazla zamlandığı dönemde sıfır araç tedarikinde de sıkıntılar yaşandı. Öyle ki bu dönemde sıfır araç bulmak bir hayli zor olurken ikinci el araç fiyatları sıfır fiyatlarına yaklaştı. 

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ İLK ADIM OLMUŞTU

Uzun süreli devam eden sektör sorunları sonrasında ise hükümetten beklenmedik bir düzenleme gelmişti. 

Sıfır araç alımlarında ÖTV matrah oranlarını yeniden düzenleyen hükümet sıfır araç fiyatlarında indirime neden olmuştu. İndirim özellikle B segmenti olarak tanımlanan araçlarda görülmüş ve fiyat aralığı 114.000 TL ile 170.000 TL araçlarda fiyatlar düşmüştü. 

ÖTV matrah indirimi düzenlemesi sonrasında sıfır araç modellerinde 60.000 TL'ye kadar indirimler olacağı aktarıldı. 

İNDİRİMLER YANSITILMADI, SIFIR ARAÇLAR STOKLANDI İDDİALARI

ÖTV düzenlemesi sonrası piyasada fiyat rahatlaması beklenirken çeşitli iddialar gündeme geldi. Bazı bayilerin düzenleme sonrası bile fiyatları indirmediği öne sürüldü. Bazı galericilerin ise sıfır araçları stokladığı ve satışa çıkarmadığı iddiaları gündeme geldi. Fiyatlar istenilen seviyeye inmezken Ticaret Bakanlığı geçmiş dönem açıklamalarında soruşturmaların sürdüğünü ifade etti. 

TİCARET BAKANI MUŞ'TAN SON UYARI

Ticaret Bakanı Muş araç sektörüne dair son uyarısında "Bilindiği üzere ÖTV matrah değişikliği sonrası indirime giren araçların satışıyla ilgili vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine bakanlığımıza bağlı rehberlik ve teftiş kurulunu harekete geçirmiştik. Müfettişlerimiz gereken incelemeleri hassasiyetle yürütmektedir. Tüm kamuoyuna şunu açıklıkla ifade etmek isteriz ki; arz talep dengesiyle uyuşmayan haksız fiyat artışlarıyla fırsatçılık yapanlara asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. ifadelerini kullanmıştı. 

YENİ BİR ÖTV DÜZENLEMESİ GELİR Mİ?

Yaşanan bu süreçte ÖTV oranlarına dair yeni bir düzenleme gelebileceği iddia edildi. Ekonomiye dair şikayetlerin arttığı ve otomobil sektöründe oluşan algı nedeniyle hükümetin ikinci bir ÖTV düzenlemesi yapabileceği ve fiyatların daha düşmesini sağlayabileeği iddia edildi. Ancak ne AK Parti'den ne Maliye yada Ticaret Bakanlığı'ndan ne de sektör içinden resmi bir açıklama gelmedi. 

ÖTV düzenlemesine dair son matrah değişikliği ise Ağustos 2021 döneminde uygulamaya girmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@