Bu Şehirlerde Arsa Yatırımı Yapana Büyük İkramiye Gibi Otoyol Piyangosu Vuracak

Arsa yatırımı yapmak isteyenlere otoyol piyangosu vuruyor. Hızla artan projelerin yanında olan arsaların değeri katlanıyor. Öyle ki bir yılda 2 katından fazla değer kazanan araziler var.

Emlak Haberleri 13.11.2021 - 11:33 13.11.2021 - 11:33 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'nin yurtiçi ulaşım hamleleri büyük fırsatların doğmasına neden oluyor. Çılgın projeler, yeni yapılar bulundukları bölgelerdeki arsaların arazilerin değerlerinin katılanmasına neden oluyor. Yatırımcılar ise bu bölgelerden yapmış oldukları yatırımlar ile piyango vurmuş oluyorlar. Zira son birkaç yıl içinde yeni projeler nedeniyle değerini yüzde 133 artırmış gayrimenkuller var. 

OTOYOL İLE ARSA DEĞERLERİ UÇUYOR

Arsa yatırımcıları için en dikkat çeken projelerden birisi de Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-İstanbul Otoyolu ve yapımı devam eden Çanakkale Köprüsü oldu. Bu projelerin güzergahlarında yer alan arsa ve arazilerin fiyatları birden yükselmeye başladı. Projelerin başlangıç aşamasından bu zamana kadar olan sürece bakıldığında; İstanbul'un Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, Sakarya Akyazı'da biten Kuzey Marmara Otoyolu güzergahındaki bölgelerde fiyatların ortalama yüzde 45 hatta yüzde 50 oranında arttığı görülüyor. Ayrıca bu bölgelerde yer alan bağ, bahçe, tarla fiyatları da yüzde 95'e ulaşan oranlarda değer kazandı. 

Endeksa tarafından hazırlanan rapora göre arsaların en fazla değer kazandığı alanların başında Kuzey Marmara Otoyolu üzerindeki bölgeler arasında yer alan Akyazı bölgesi oldu. Arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit'te görüldü. Sakarya'nın Akyazı İlçesinde yer alan arsa fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 29 oranında değer kazandı. 4 yıllık oran ise yüzde 50'ye yaklaştı. Bu bölgelerde arsa fiyatları m2 bazında 410 TL seviyesinde bulunuyor. İzmit'te yaşanan artış ise son bir yıl için yüzde 21 oldu. 4 yıllık sürece bakıldığında fiyatların yüzde 94 oranında arttığı görülüyor. Bu bölgelerde ki arsaların metrekare fiyatları ise 64 TL seviyesinde yer alıyor.

İZMİR İSTANBUL OTOYOLU

İzmir, İstanbul Otoyolu güzergâhındaki bölgelerde de arsa fiyatları birden yükselsi. Bölgede arsa fiyatları yüzde 92 ile yüzde 94 oranında arttı. Arsa fiyatlarında fiyat artışı sıralamasında İzmir listede yer alırken arazi fiyatlarında İzmit başrolde. İzmir'de arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 49, son 4 yılda yüzde 133 artış gösterdi. İzmir'de arsa fiyatları metrekare bazında 1364 TL seviyesinde. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@