Bu Sosyal Yardımlar Sadece Kadınlara Veriliyor! Aile Bakanlığı Hesaplara 600 TL, 1.000 TL, 1.100 TL Yatırıyor! 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Aile Bakanlığı'nın sadece kadınlara özel sosyal yardımları nelerdir?

Finans 07.04.2022 - 20:57 07.04.2022 - 20:57 Engin Uzunoğlu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların nakit olarak desteklenmeleri için oldukça kapsamlı sosyal yardım programları uygulanıyor. Bu sosyal yardım imkanlarından yararlanan vatandaşlar ekonomik olarak bütçelerine ek kaynak oluşturabiliyorlar. Geçim sıkıntılarının zirveye çıktığı son dönemlerde Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımları çok büyük ilgi görmeye başladı. 

Türkiye'de sosyal yardımların bir kısmında kadınlara yönelik bir pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarının bir kısmı da yalnızca kadınlara özel olarak veriliyor. Şartları uyan kadınlar bu sosyal yardım programlarına başvuru yapmaları halinde aylık veya tek seferlik sosyal yardım ödemesi alma imkanı elde edebiliyorlar. Peki Aile Bakanlığı kadınlara hangi sosyal yardımları veriyor? Kadınlar Aile Bakanlığı'ndan kaç TL sosyal yardım alabiliyorlar? 

600 TL'YE KADAR DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ YAPILIYOR!

Kadınlara yönelik Aile Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların ilki doğum yardımıdır. Bu kapsamda kadınlar canlı doğum yapmaları halinde her çocuk için doğum yardımı alma imkanı elde ediyorlar. Üstelik bu doğum yardımında herhangi bir gelir şartı da aranmıyor. Bu sosyal yardım programı kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemeler kadınlara tek seferlik olarak veriliyor. 

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI İKİ AYDA BİR ÖDENİYOR

kadınlara verilen sosyal yardımlardan birisi de çoklu doğum yardımı oluyor. Bu kapsamda çoklu doğum ile dünyaya gelen ve 0-2 yaş arasında çocukları olan ihtiyaç sahibi kadınlara sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardım ile çocukların bakım ve beslenme giderlerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda kadınlara aylık 215 TL verilirken ödemeler iki ayda bir yapılıyor. 

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA DEVLETTEN YARDIM ELİ

Eşi vefat eden kadınlar da belirli şartlarda Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım alabiliyorlar. Eğer hanede sosyal güvencesi olan birey yoksa son resmi nikahlı eşini kaybeden kadınlara Aile Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardımda son resmi nikahlı eşin hayatını kaybetmiş olması önemli bir rol üstleniyor. Bu kapsamda kadınlara aylık 500 TL ödeme yapılırken ödemeler iki ayda bir 1.000 TL olarak kadınlara veriliyor. 

MUHTAÇ ASKER EŞLERİNE AYLIK SOSYAL YARDIM

Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım ödemesi yapılan kadınlardan bir kısmını da muhtaç esker eşleri oluşturuyor. Vatani görevini yerine getirmek için silah altına alınan askerlerin sosyal güvencesi olmayan eşlerine aylık sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda asker eşleri iki ayda bir aylık 500 TL'den sosyal yardım ödemesi alabiliyorlar.

65 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA YAŞLI AYLIĞI

65 yaş üstü olan kadınlara da Aile Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemesi yapılıyor. 65 yaş üstü olan ve sosyal güvencesi olmayan kadınlar bu imkandan yararlanabiliyorlar. Bu sosyal yardımda gelir şartı aranmaktadır. Eşi ve kendisinin kişi başı aylık net geliri 1.417 TL'den az olan kadınlar bu sosyal yardımı alabiliyorlar. Bu kapsamda kadınlara her ay 1.084 TL ödeme yapılıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@