Bu Tarihe Dikkat! Marketlerde Poşetler Paralı Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yasal düzenleme ile beraber plastik alışveriş poşetleri belirlenen tarihten sonra ücretli olacak.

Gündem 07.08.2018 - 17:10 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yasal düzenleme ile beraber plastik alışveriş poşetleri belirlenen tarihten sonra ücretli olacak.

Halk arasında daha ziyade Naylon Poşet Yasası olarak anılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında plastik poşetler 1 Ocak 2019 tarihinden sonra tüm marketlerde ücretli olacak. Yani alışverişini yapan kişiler ya poşetlerini beraberinde kendileri getirecekler ya da marketler tarafından satılan plastik poşetleri belirlenen ücretini ödeyerek satın alarak kullanacak. Yani market poşetleri 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere para ile satılacak. Bedava Market Poşeti Dönemi Sona Eriyor! Marketlerde bedava olması nedeni ile fazla fazla alınan bedava market poşeti dönemi sona eriyor. Uygulamanın amacı plastik poşet kullanımını sınırlandırmak ve ciddi oranda azaltmak. Bilindiiği üzere marketlerde şu anda plastik poşetler bedavaya alışveriş yapan kişilere veriliyor. Bu da gereksiz yere fazla bir şekilde plastik poşet kullanımını tetikliyor. Plastik poşet kullanımının ücretli hale getirilmesi ile beraber poşet kullanım miktarının ciddi oranda azaltılması hedefleniyor. Ülkemizde marketlerin plastik poşet kullanım miktarının aylık ortalama 10 ton olması da büyük bir israfı gözler önüne seriyor. 1 Ocak 2019 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak Uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yani bu tarihten itibaren market alışverişinde naylon poşet kullanmak isteyen kişiler ya para ödeyecekler ya da evden kendileri poşet getirerek alışveriş yapacaklar. Marketlerin naylon poşet fiyatları hakkında şu anda açıklama yapılmazken insanların eskiden olduğu gibi bez alışveriş çantaları ya da file taşımaları teşvik edilecek. Bu sayede plastik poşet kullanım miktarı büyük oranda azaltılmış olacak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@