Bu Yaz Çok Kurak ve Sıcak Geçecek! İstanbul, Ankara, İzmir Baraj Doluluk Oranı 2022, Su Kıtlığı Olacak Mı?

Türkiye son derece sıcak geçecek bir yaza giriş yaparken gözler barajların son doluluk oranları rakamlarına çevrildi. Bu yaz su kesintisi olacak mı, sular kesilecek mi, barajlarda son durum ne?

Gündem 06.06.2022 - 10:05 06.06.2022 - 10:08 Gülcan Özer

İklim değişikliği nedeni ile tüm dünyada büyük bir su kıtlığı krizi yaşanırken Türkiye'de bu sene son derece sıcak ve kurak geçeceği belirtilen bir yaza giriş yaptı. Geçen sene yağışların son derece az olması nedeni ile büyük bir su krizi yaşayan Türkiye yeni yaza da kuraklık alarmı ile girerken barajların doluluk oranları merak konusu olmuştu. Ankara, İstanbul ve İzmir'de barajların son doluluk oranları açıklandı. 

Hatırlanacağı üzere su tüketimini sınırlandırmak ve mevcut su kaynaklarını daha verimli kullanabilmek adına alınan tedbirler kapsamında bazı şehirlerde şebeke suyu ile araba yıkamak ve halı yıkamak yasaklanmıştı. Düzenli su kesintileri olmaması adına alınan önlemlerle vatandaşın çeşme suyunu daha bilinçli kullanması amaçlanırken yine şebeke suyu ile bahçe sulamak amaçlı yapılan tüketimlerde bazı şehirlerde fiyatlar yükseltilmişti. 

İSTANBUL BARAJLARININ SON DOLULUK ORANLARI! İSTANBUL'DA SU KESİNTİSİ OLACAK MI?

İstanbul'da son baraj doluluk oranları hakkında beklenen resmi açıklamaları İSKİ duyurdu. İSKİ tarafından yapılan son açıklamalara göre İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 78,01 olarak açıklandı. Ne yazık ki söz konusu oran yazın henüz başının olması ve bu yazın çok kurak ve sıcak geçecek olması nedeni ile alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Vatandaşlara suyu tasarruflu kullanma çağrısı geldi. 

ibb baraj doluluk oranı

iski baraj doluluk oranları

ANKARA BARAJLARININ DOLULUK ORANI NE KADAR, ASKİ BARAJ DOLULUK SEVİYESİ RAKAMLARI YÜZDE KAÇ?

Türkiye'nin başkenti Ankara'da ise ASKİ tarafından açıklanan doluluk oranlarına göre barajlarda tutulan su seviyesi 40,55 olarak ilan edildi. Toplam doluluk oranı yüzde 40,55 olarak açıklanırken aktif doluluk oranı ise yüzde 28,47 oldu. Ankara'ya içme suyu Çamlıdere Barajı, Kurtboğazı Barajı, Kesikköprü Barajı, Pursaklar Su Arıtma Tesisi ve Çubuk Su Arıtma Tesisi üzerinden veriliyor. 

aski baraj doluluk oranı

İZSU İZMİR BARAJLARININ SON DOLULUK ORANI NE SEVİYEDE?

Türkiye'nin en büyük 3. şehri olan İzmir'de de barajların doluluk oranları açıklandı. İZSU tarafından yayımlanan son baraj doluluk oranları rakamlarında en yüksek doluluk oranına sahip olan barajlar Ürkmez Barajı, Güzelhisar Barajı ve Alaçatı Kutlu Aktaj Barajları olarak öne çıktı. 

izsu doluluk oranı

En düşük doluluk hacmine sahip olan baraj ise Gördes Barajı oldu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@