Bu Zamanda Ev Araba Alınır Mı, Satılır Mı, Doğru Zaman Mı?

Döviz kurları ve enflasyon rakamlarındaki yükseliş ile beraber tüm ürünlerde adeta bir zam yağmuru yaşanırken ev ve araba almak, satmak isteyenler doğru zaman mı sorusuna yanıt arıyor.

Emlak Haberleri 05.12.2021 - 08:47 05.12.2021 - 09:01 Gülcan Özer

Altın fiyatları ve dolar kurunda yaşanan yükseliş ile beraber vatandaş "ev ve araba almak için doğru zaman mı?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Hem döviz kurları, hem altın fiyatları hem de araa ve ev fiyatları büyük bir hızla yükselirken elinde bunlar bulunan kişiler satım yaparak diğer ürünleri alıp almama fikrini araştırmaya başladı. 

Örneğin altını bozdurup ev almak, dolarını satıp araba almak isteyen kişiler yükselişin hızlı bir şekilde devam etmesi ile kararsızlık yaşıyor. Yine tam tersi pozisyonda olanlar da evini ya da arabasını satıp altına yatırım yapmak, dolar almak gibi yatırım çeşitlerini araştırıyor. 

DOLAR, ALTIN BOZDURUP EV ALMAK MANTIKLI MI, EV VE ARABA ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN MI?

Parası olanın değerini korumak için çabaladığı, parası olmayanların ise ellerindeki yatırım araçlarını en iyi şekilde  değerlendirmeye çalıştığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle de ev ve araba fiyatları büyük bir hızla yükselirken araba ya da ev sahibi olmak isteyen kişiler için ise "bu fiyalara ev alınır mı, araba alınır mı?" ya da tam tersi "satılır mı?" sorusuna yanıt aranıyor. 

ev ve araba fiyatları düşecek mi

EV VE ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELİR Mİ 2022?

Konuyu bugünkü köşesinde değerlendiren Dünya Gazetesi yazarı Barış Erkaya "Hal böyle iken otomobil alacaklar için doğrudan dolara endeksli ve mevcut durumda neredeyse her üç ayda bir fiyatının artacağı kesin olan bir araç ihtiyacını ertelemek, ileride daha yüksek bir fiyattan almayı kabul etmek anlamına geliyor.

Yine ana hammaddeleri olan çimento ve demir fiyatları dolar kurundaki yükselişler nedeniyle her geçen gün artan gayrimenkul üreticilerinin de fiyatlarını aşağıya çekmeyi bırakın daha da yükseltmesi kaçınılmaz görünüyor" diyerek fiyatlardaki yükselişin devam edeceğini dile getirdi. 

BU ZAMANDA EV, ARABA ALINIR MI?

Elinde arabası olanların ve ev satmak isteyenlerin bir daha bu fiyattan ev ya da araba alıp almayacağı endişesi yaşadığını belirten Erkaya bu soruya evet yanıtıı gelene kadar fiyatların yükselmeye devam edeceği yönünde görüş belirtti. Yükselen kur ve enflasyon nedeni ile bu dönemde zorunlu harcamaların ertelenmemesi gerektiğini belirten Erkaya harcamaların ertelenerek parayı finansal enstüramanlarda değerlendirerek gerçek enflasyon ve kurun üzerinde getiri elde etme imkanı olan kişilerin ise bu yöne yönlenmeleri gerektiğini belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@