Bugün Yapılacak Kabine Toplantısında Yeni Kısıtlama Ve Yasak Kararları Mı Çıkacak?

Türkiye'de günlük koronavirüs vaka sayılarının uzun bir aradan sonra yeniden 30 Bin sayısının üzerine çıkması nedeniyle kırımızı kategoride yer alan çok yüksek riskli illerde yeni kısıtlamaların getirilmesi bugünkü kabine toplantısında görüşülerek karara bağlanacak.

Gündem 29.03.2021 - 09:05 29.03.2021 - 09:05 Serhat Karaman
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde kabine toplantısı iki hafta üzerine bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Bu toplantı öncesinde herkes kabine toplantısında koronavirüs yasaklarına yenilerinin eklenip eklenmeyeceğini merak etmeye başladı.

YENİ KORONAVİRÜS KISITLAMALARI GELECEK Mİ?

Kabine toplantısı bugün saat 15:00'da yapılacak ve tüm bakanlar toplantıda hazır bulunacak. Kabinede tüm gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın üzerinde olacak. Geçtiğimiz perşembe günü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararlarına dair sunum yapacak olan Bakan Fahrettin Koca çok yüksek riskli iller olan kırmızı kategorideki iller için yeni kısıtlama önerilerini gündeme getirecek. Kontrollü normalleşme döneminde vaka sayılarının yayılım hızının artması nedeniyle yeni tedbirler alınabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından, “Tedbirlere uymadığımız takdirde yeniden kısıtlamaların ve yasakların gelmesi kaçınılmaz olacak. Vaka sayılarını takip edeceğiz ve alınacak önlemleri ivedilikle almaktan çekinmeyeceğiz.” demişti.

KORONAVİRÜS AŞILARI GÖRÜŞÜLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşısı konusunda aşılama performansı ve aşı tedariği üzerine de bir sunum yapacak. Çin'den gelecek olan 50 milyon doz koronavirüs aşısının bir an önce tamamlanması için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak. Ayrıca Almanya'dan getirilen 1,4 milyon doz BioNTecht aşısı için de bir değerlendirme yapılacak. Yine Türkiye'de çalışmaları sürdürülen yerli aşılar hakkında Bakan Fahrettin Koca son bilgileri paylaşacak.

EKONOMİ MASAYA YATIRILACAK

Kabine toplantısının ikinci önemli gündem maddesi ise ekonomi olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi reform paketi ile alakalı gelinen son süreç ile alakalı bilgileri Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan kabine üyelerine açıklayacak. Ayrıca Türk ekonomisinde yaşanan savrulma süreci de değerlendirilecek. Spekülasyonlarla nasıl mücadele edilebileceği ortaya konulacak.

DIŞ POLİTİKA GELİŞMELERİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Kabine toplantısında Türkiye'nin dış politikasına dair gelişmeler de görüşülecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yapılan toplantının sonuçları konuşulacak. Yine Libya ile alakalı gelişmeler yakın bir şekilde takip edilecek. Ayrıca AB Liderler Zirvesi hakkında da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulunacak. AB'nin Türkiye kararları kabine üyeleri tarafından konuşularak alınması gereken pozisyon değerlendirilecek.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@