Bugün Yarın Duyurulacak! 1 TL'lik Dolar Kur Farkı Benzin, Motorin, LPG Fiyatlarını Vuracak Okkalı Zam Yolda

Dolar kurunun 14 TL sınırını aşması yeni rekor seviyelere yaklaşması hatta 15 TL sınırı için kısa bir süre kaldığı yorumları akaryakıtta yeni bir dev zam olacağı iddia edildi. Benzin, LPG ve Motorin..

Finans 15.12.2021 - 10:41 15.12.2021 - 10:41 Mustafa Karagöz

Akaryakıt fiyatlarına yapılan kısa aralıklı ve yüksek zamlar fiyatların son birkaç ayda inanılmaz yükselmesine neden olmuştu. Bu yükselme döviz kuruna bağlı nedenlerden olurken fiyatların kısa süre için yeniden artacağı öngörülüyor. 

DOLAR KURUYLA DEV AKARYAKIT ZAMMI

Sürücüler için yapılan son zamlar EPGİS tarafından sosyal medyadan ilan edilmişti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası  tarafından alınan son karar bir hafta önce olmuştu. 8 Aralık tarihinde ilan edilen duyuru ile bir litre benzinin fiyatına 77 kuruş, bir litre motorin fiyatına ise 31 kuruş zam geldiği ilan edilmişti. Bu zam duyurusundan sadece bir gün önce ise 7 Aralık tarihinde motorin litre fiyatına 66 kuruşluk zam yapıldığı açıklandı. 2 Aralık tarihinde de EPGİS benzine 44 kuruşluk zam yapıldığı duyuruldu. 

Tüm bu zamların ardından ise yeni bir zam yapılması ihtimali duyuruldu. Bir hafta önceki kur ile yeni kur arasında oluşan farkın artması nedeniyle bugün yarın yeni bir zam haberinin açıklanması bekleniyor. Bu süreçte gözler  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası duyurusunda olacak. 

BRENT PETROL FİYATLARIYLA DAHA YÜKSEK ZAM

Dolar kurunun yükselmesinin yanında bir diğer etmen brent petrol fiyatları da yükseldi. Bir iki hafta öncesine kadar 65 dolar bandında kadar gerileyen brent petrol fiyatları 75 dolar bandında kadar yükselmişti. Ancak son gelen bilgilerde fiyatlar 72 dolar seviyesinde yer alıyor. 

BENZİN, MOTORİN, LPG FİYATLARINA ZAM

Dolar kuru nedeniyle EPGİS'in hafta sona ermeden yeni bir zam açıklamasında bulunabileceği değerlendiriliyor. Özellike çarşamba günü FED, perşembe günü PPK kararları ile yön bulacak dolar kurunda yaşanacak olası bir yükselme trendi daha zammın daha da yüksek olmasına neden olabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@