Bunu Diyen Ev Sahipleri Yandı! 12 Aylık Kirayı Tazminat Olarak Peşin Ödeyecek

Bazı ev sahipleri eski kiracıları daha yüksek kira bedelleri için çıkarmanın yollarını arıyorlar. Ancak bu süreçte 12 aylık kira tutarı kadar ceza ödemek mümkün. İşte kiracıların o hakları

Emlak Haberleri 16.09.2021 - 14:27 16.09.2021 - 14:27 Mustafa KARAGÖZ

Konut kiralama bedellerinde yaşanan ani ve sert yükselişler vatandaşlar için büyük sorun olurken ev sahipleri de daha fazla kar elde etme peşindeler. 

Bu süreçte bazı ev sahipleri eski kiracılarını çıkarmek için çeşitli ifadeler kullanarak evleri boşaltmak isteyebiliyorlar. Bu durumda ise kiracılar adına çok önemli haklar doğuyor. Öyle ki ev sahipleri binlerce TL kira ödemek zorunda kalabilirler. 

EV SAHİPLERİ 12 AYLIK KİRAYI GERİ ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Salgın süreci, yüz yüze eğitimin başlaması, üniversitelerin açılması gibi çeşitli etmenler konut sektöründe kiralık daire fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Fiyat artışlarının önü alınmazken istenen kira fiyatları tepkilere neden oldu. Ayrıca bu dönemde eski kiracılar için uygulanan yasal kira artış oranlarını beğenmeyen ev sahipleri mağduriyetler yaşanmasına neden oldu.

12 aylık tazminat hakkı2

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üy. Doç. Dr. Umut Yeniocak hem ev sahiplerinin uyması gereken yasalara hemde kiracıların haklarına ilişkin açıklamada bulundu. Öncelikle Türk Hukuk Sisteminde kira sözleşmesi aşamasında talep edilen fiyatlandırmasına müdaha edilmediğini ifade eden Yeniocak, kira sözleşmesinden sonraki haklara değindi.

Yeniocak kira bedelini aşırı artırmak ve eski kiracıyı evden ya da iş yerinden çıkarıp yerine yeni bir kiracıya daha yüksek bedelle kiralamak isteyen ev sahiplerine karşı yasalar olduğunu vurgulayarak TÜFE uygulamasını hatırlattı. Kira sözleşmesi kapsamında uygulanabilecek en yüksek zammın on iki aylık TÜFE oranları olduğunu söyleyen Yeniocak, bu oranın üst sınır olduğunu artışın daha da az olabileceğini söyledi. 

12 aylık tazminat hakkı

ÇOCUĞUM GELECEK ÇIKIN BAHANESİ

Ancak kira fiyatlarının çok yükseldiği son günlerde TÜFE oranlarına dair zamları beğenmeyen ev sahipleri klasik bazı yöntemlerle kiracıları evden çıkarmak istediler. Kendisinin, çocuğunun ihtiyacı olduğunu ifade ederek kiracıları evden çıkaran ev sahiplerine bir uyarıda bulunan Doç. Dr. Umut Yeniocak, eğer bu hakkın kötüye kullanımı söz konusu olursa kiracıların bazı yasal hakları olacağını ifade etti. 

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak ev sahiplerinin kiracıları o tür bahanelerle evden çıkarmak istemeleri durumuna karşı "Kanun, bu durumu kötüye kullananlar için önemli bir kural koymuştur. Örneğin, çocuğunun ihtiyacı olduğunu söyleyip kiracıyı çıkaran kötü niyetli ev sahibi, bu yeri başkasına kiralarsa, kanuna göre, eski kiracı dava açarak 12 aylık kira bedelinden az olmamak üzere ev sahibinden tazminat hakkı kazanabilir" açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@