Bunu Yapan Evlenecek Genç Çiftlere Ziraat Bankası Üzerinden Devlet 24 Bin TL Çeyiz Desteği Olarak Hibe Para Ödeyecek!

Evlenmeden önce çeyiz hesabı açan genç çiftlere devlet Ziraat Bankası üzerinden 24 bin TL hibe para desteği ödemesi yapacak. Evlenecek gençlere çeyiz desteği nedir, nasıl alınır?

Finans 04.10.2021 - 15:00 04.10.2021 - 15:39 Gülcan Özer

Evlenmek isteyen genç çiftlere yönelik olarak devletin vermiş olduğu teşvikler her geçen gün artarken çeyiz hesabı için de ödemeler sürüyor. Evlenmeden önce çeyiz hesabı açarak düzenli olarak para biriktiren genç çiftlere evlenirken devlet tarafından biriktirmiş oldukları paraya ek olarak çeyiz hesabı desteği olarak hibe para ödemesi de yapılıyor. 

Uygulamanın amacı evlilik çağına gelen gençleri tasarrufa yönlendirme ve birikim yapmalarını teşvik etmek olarak öne çıkarken son yıllarda artan düğün masrafları nedeni ile çeyiz hesabı açan gençlerin sayısında büyük artış yaşandığı belirtiliyor. Peki, çeyiz hesabı nedir, çeyiz desteği kimlere ödenir, çeyiz hesabı olan bankalar hangileri, çeyiz parası nasıl alınır?

ÇEYİZ HESABI NEDİR, DEVLET KATKILI ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu birikim hesaplarından biri de çeyiz hesabıdır. Evlenmeden önce en az 3 sene boyunca açmış olduğu hesabında düzenli olarak para birikimi yapan ve 27 yaşını doldurmadan önce evlenen genç çiftlere devlet katkısı olarak hibe para ödemesi de yapılmaktadır. Çeyiz hesabı olan bankalar üzerinden kimlik belgesi ile açılır. Çiftler tek başına birikim yapabileceği gibi evlilik planı yapan iki kişinin hesap açması durumunda iki katı hibe para desteği alınması da mümkündür. 

çeyiz-hesabı-ziraat-bankası-katkı-payı

ÇEYİZ HESABI AÇAN GENÇLERE DEVLET DESTEĞİ OLARAK 2021 YILINDA 24 BİN TL ÖDENİYOR! 

Çeyiz hesabı devlet katkısı her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplanarak arttırılmakta olup 2021 yılı için ödenen çeyiz hesabı devlet desteği;

36-47 ay arasında açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 8 bin 693 TL, 

48-59 ay arasında açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 22'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 10 bin 031 TL, 

60 ay ve üzeri sürede açmış olduğu çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 25'i oranında devlet katkısı olmak üzere en fazla 12 bin 0317TL hibe para ödemesi yapılmaktadır. Evlenecek genç çiftlerin ayrı ayrı hesap açması durumunda 24 bin TL hibe para almaları mümkündür. 

27 yaşından önce evlenen ve evlenmeden önce en az 3 sene boyunca çeyiz hesabında düzenli para birikimi yapan kişilere devlet çeyiz desteği olarak hibe para ödemesi yapmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@