Bunu Yapan Kiracıları Ev Sahipleri Hemen Evden Çıkarabilirler!

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kurulan ilişkide zaman zaman hoş olmayan meseleler yaşanabiliyor. Peki ev sahibini tehdit eden kiracıya ne yapılır? Kira sözleşmesi sona erer mi?

Emlak Haberleri 25.02.2022 - 02:24 25.02.2022 - 02:24 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kurulan ilişkinin boyutu zaman zaman farklı noktalara gidebilmektedir. Esasında karşılıklı saygıyla yürütülmesi gereken ilişkide taraflar buna aykırı bir şekilde hareket edebiliyorlar. Ancak bu sınırın aşılması durumunda yasalar mağdur olan tarafından yanında duruyor. Peki bir kiracı ev sahibi ile düştüğü anlaşmazlıkta tehdit dili kullanırsa ne olur? Ev sahibini tehdit eden kiracı hakkında hangi işlem yapılır? Kiracı ev sahibini tehdit ettiği için evden çıkarılır mı?

EV SAHİBİNİ TEHDİT ETMENİN HUKUKİ KARŞILIĞI

Kiracılar kira sözleşmesi ile kiraladıkları evleri özenli bir şekilde kullanmak ile yükümlüdürler. Ev sahipleri ile girilen diyalog da bu özen kapsamında değerlendirilmektedir. Kiracılar eğer ev sahiplerine karşı tehdit, küfür gibi eylemlere başvururlarsa bazı bedelleri ödemek zorunda kalabilirler. Daha önce bu konuda yaşanan bazı olaylar mahkemeye taşınmış ve hatta Yargıtay emsal kararlar vermiştir.

Yargıtay'ın emsal kararına göre ev sahibini tehdit eden kiracı kiracılık ilişkisini çekilmez bir boyuta taşımıştır. Dolayısıyla kiracılık ilişkisi geri dönülemez şekilde zarar görmüştür. Böyle bir durumda Yargıtay kira sözleşmesinin sona erdirilmesinin doğru olduğuna dair hüküm vermiştir. Dolayısıyla ev sahibini tehdit eden kiracı oturduğu evden çıkmak zorunda kalabilir. 

KİRACIYA SÜRE VERİLMEDEN EVDEN ÇIKARMA YAPTIRIMI

Yargıtay ev sahibini tehdit eden kiracının bu eylemi yaptığının delillendirilmesi durumunda kiracılık ilişkisini bitirmeyi yasal bir uygulama olarak değerlendirmektedir. Hatta böyle bir durumda kiracının kira sözleşmesinin sonlandırılması için 30 gün süre verilmesine gerek olmadığı kararı Yargıtay tarafından verilmiştir. Böyle bir durumla karşılaşan ev sahipleri tek bir yazılı bildirimde bulunarak kiracının kira sözleşmesini sona erdirebilirler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@