Bunu Yapanlar Dikkat! İmar Barışı Yalan Beyan Cezası Çok Ağır Olacak

İmar barışı son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Hem yeni başvuruda bulunacaklar hem de geçmiş dönemde başvuruda bulunanlar için kritik uyarı geldi!

KENTSEL DÖNÜŞÜM 16.11.2018 - 18:00 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

İmar barışı son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Hem yeni başvuruda bulunacaklar hem de geçmiş dönemde başvuruda bulunanlar için kritik uyarı geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tüm imar barışı başvurularının tek tek inceleneceğini açıkladı. Gerek uydu fotoğrafları üzerinden gerekse de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimler ile tüm başvurular incelenecek ve yalan beyanda bulunan kişilerin yapı kayıs belgesi başvuruları iptal edilecek. Bu kişiler hem bir daha imar barışından yararlanamayacak, hem başvuruda bulundukları kaçak yapılar ve bölümler yıkılacak hem de ödemiş oldukları yapı kayıt belgesi ücreti iade edilmeyecek. Düşük imar barışı ücreti ödemek için metrekareyi küçük göstermek, hatalı olarak dahi olsa yanlış metrekare bilgisi paylaşmak, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılar için başvuruda bulunmak suç sayılacak. 31 Aralık 2017 Tarihinden Sonra Yapılan Yapılar Kabul Edilmeyecek! İmar barışı hakkında açıklamada bulunan Bakan Murat Kurum "15 milyon kişinin başvuruda bulunmasını bekliyoruz. Bugüne kadar 8 milyon 600 bin kişinin başvurusunu kabul ettik. Yapı kayıt belgesi vererek vatandaşa kaçak yapısına elektrik, su ve doğalgaz bağlatma imkanı sunduk" dedi. Şimdiye kadar 6 milyar lira para toplandığını belirten Bakan Kurum tüm başvuruları uydu fotoğrafları üzerinden tek tek denetleyeceklerini açıklarken yapılan yalan beyanlar için hem para cezası kesileceğini hem de bakanlık tarafından suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu. Yalan beyanda bulunan kişiler için ödemiş oldukları yapı kayıt belgesi ücreti irat kaydedilerek geri ödenmeyecek. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan yapılar için gerçekleştirilen başvurular, daha düşük yapı kayıt belgesi ücreti ödemek için verilen düşük ölçüler gibi yalan beyanlar ağır cezalar ile sonuçlanacak. İmar Barışı Hata / Hatalı Başvuru Düzeltmeİmar Barışı / Affı İçin Yalan Beyanda Bulunana Para İadesi YapılmayacakHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@