Buralarda Arsası Olanlara Kanal İstanbul Piyangosu Vurdu!

Kanal İstanbul'la değerlenecek yerler belli oldu! Kanal İstanbul Yenişehir imar planı nereleri değerlendirecek, arsa sahipleri nasıl kazanacak?

EMLAK HABERLERİ 16.07.2021 - 08:30 16.07.2021 - 08:55 Gülcan Özer

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan ve her seferinde iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getiren Kanal İstanbul projesi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından mutlaka yapılacağı defalarca açıklanan projede Haziran ayında temel atma töreni düzenlenmiş, projenin ulaşım ayağı olan Sazlıdere Köprüsü için ilk kazma vurulmuştu. Bir yandan Kanal İstanbul projesinin çalışmaları devam ederken bir yandan ise kanalın etrafına kurulacak olan Yenişehir konut projesi için çalışmalar sürüyor. 

KANAL İSTANBUL YENİŞEHİR PROJESİ İLE ARSA PİYANGOSU VURAN YERLER BELLİ OLDU! 

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan haber ile Kanal İstanbul projesi imar planları masaya yatırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv yapı bölgesi ilan edilen alanda yürütülen imar planları çalışmalarını inceleyen İsmail Şahin yedi etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçünün onaylandığını dile getirdi. 

Onaylanan imar planları arasında en çok inşaat izni verilen 223 parsel buna göre belirlendi. Çoğu yerde inşaat izni zemin +2 kat ya da zemin +3 kat olarak verilirken bazı parsellerde ise en yüksek yapılaşma izni olan zemin +14 kat izni verildiği görüldü. 

kanal-istanbul-piyangosuBU YERLERDE OLAN ARAZİLERİN DEĞERİ KATLANDI! 

Yapılan imar planı değişiklikleri ile beraber +14 kat izni verilen parsellerde yer alan arazilerin değeri kat be kat artmış oldu. Söz konusu parsellerin büyüklükleri 700 ile 414 bin metrekare arasında değişirken Boyalık, Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Sazlıbosna bölgelerinde yer alıyor. 

Söz konusu imar planı değişikliği ile değerleri katlanarak artan parsellerde yer alan taşınmazların kimin olduğu hakkında kamuoyunda tartışmalar yaşanmaya başlandı. Hatırlanacağı üzere Kanal İstanbul projesinin açıklanması ile beraber bölgedeki arsa fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaşanmaya başlanmıştı. 

KANAL İSTANBUL'UN BORSAYA ETKİSİ NEDİR, HANGİ HİSSELER YÜKSELİR?

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan arsaların fiyatları yıllar içinde katlanarak artarken, Sazlıdere Köprüsü temel atma töreni sonrasında yaşanan yükseliş borsa hisselerinde de kendisini göstermişti. 

Konut projeleri üreten Emlak Konut GYO başta olmak üzere bölgede arsası olan GYO şirketleri ile çimento ve demir çelik sektöründe hizmet veren şirketlerin borsadaki hisselerinde yükseliş yaşanmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@