Burnika Faso Gezi Rehberi

Burkina Faso'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Burkina Faso'nun tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Burnika Faso Gezi Rehberi

Burkina Faso'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Burkina Faso'nun tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Burnika Faso'da gezilecek yerler hem tarihi hem modern hem de doğal anlamda oldukça zengin olmakla beraber, turistlere önemli bir zenginlik yaratmaya devam etmektedir. Bir batı Afrika ülkesi olan Burnika Faso 20 milyonu aşkın nüfusuyla dikkat çekerken, kişi başına düşen milli gelir konusunda oldukça sıkıntılı bir ülkedir. Fildişi Sahili, Benin, Togo, Gana, Mali ve Nijer ile sınır komşuluğu bulanan ülke, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da kabul edilmektedir. Ougadougou ülkenin başkenti olmakla birlikte her anlamda en önemli şehri olarak ön plana çıkarken, ülke nüfusunun iki milyondan fazlası burada yaşamaktadır. Ayrıca Bobo, Banfora, Fada N'Gourma, Tiebele, Ouhigouya, Loropeni, Bani, Koudougou bölgeleri de Burnika Faso gezisinde turistler için önemli birer seçenek olarak göze çarpmaktadır.Burnika Faso’da Gezilecek Tarihi YerlerBurnika Faso Gezi Rehberi - Resim 1Burnika Faso tarihi mekanları açısından da oldukça zenginlikler içeren bir ülkedir. Ülke dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğu için Burnika Faso tarihi yerler açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olmakla birlikte, tarihi yerlerinden bir kısmı da koruma altına alınmıştır. Burnika Faso’daki tarihi mekanlar;
 • Pobe Mengao, Burnika Faso'nun Saum şehrinin Sahel bölgesinde bulunan ve tarihi koruma alanına alınmış çok önemli bir tarihi mekanıdır. Kaya sanatı bakımından geçmiş yüzyılların değerli birikimlerini şimdiki nesillere aktarırken, nekrapol adı verilen toplu mezar yerleri, höyükler, metal araç gereçler ve değirmen taşları gibi arkeolojik kazı eserleri için çok zengin bir kaynak durumundadır. Her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Pobe Mangao UNESCO Dünya Geçici Mirasları Listesi'nde de bulunmaktadır.

 • Burnika Faso'nun nüfusundan çoğu Müslüman olmakla birlikte ülkede Müslüman ve Hristiyanlar için önemli ibadet merkezleri bulunmaktadır. Bobo Dioulasso şehri merkezinde bulunan Bobo Dioulasso Camii kerpiçten inşa edilmiş olmakla birlikte her kulesinde onlarca kazık çakılı irili ufaklı onlarca kuleyle çevrilidir. Bu kazıkların yarısından fazlası dışarı bakarken, sadece Afrika'nın değil, tüm Müslüman ülkeler arasında en ilginç camiler arasında önemli yeri olan bir camidir.

 • Banfora bölgesi tarihi mekanlar açısından ziyaretçilere mükemmel alternatifler sunarken, bölgedeki tarihi yapılar önemli bir geçmiş Afrika sentezi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bölge heykeller ve tarihi eserler bakımından mutlaka gidilmesi gereken bir konumdadır.Burnika Faso’da Gezilecek Modern MekanlarBurnika Faso Gezi Rehberi - Resim 5Burnika Faso'da özellikle son seksen yılda inşa edilmiş modern yapıların da sayısı bir hayli fazla olmakla beraber, bu yönde Afrika modern mimarisinin de önemli parçalarını oluşturmaktadır. Burnika Faso’daki modern mekanlar,
 • 1930'lu yılların ikinci yarısında inşa edilen sadece Afrika'nın değil tüm dünyanın önemli katedrallerinden biri olan Ouagadougou Katedrali Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermektedir. Ülkenin baş piskoposluk merkezi olan katedral kerpiçten yapılmakla birlikte, Avrupa Romanesk mimari tarzını da çok başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Katedral bölge Hristiyanlarının en önemli ibadethanesidir.

 • Ouagadougou Ulu Camii ülkenin başkentinde yer alan ve ülkenin en modern ve en donanımlı camii olarak göze çarpmaktadır. Cami, Afrika'nın geleneksel cami özelliklerinden ayrı olarak, Burnika Faso dini noktaları arasında modern mimari tarzıyla dikkat çekerken kubbesindeki hilal ve yıldız ayrıntılarıyla da Müslümanların bölgedeki en önemli ibadet merkezlerinden biridir. Dört minaresi bulunan cami terasına çıkıldığında başkentin mükemmel manzarası da izlenebilmektedir.

 • Moro-Naba Sarayı başkentte bulunan ve her Cuma günü saat 19:00 da yapılan geleneksel törenleriyle meşhur bir turistik noktadır.

 • Başkentte bulunan Monument des Martyrs Anıtı, Ulusal Kahramanlar ve Şehitler Anıtı olarak da adlandırırken ülkenin en tuhaf görünümlü yapılarının başında gelmektedir.

 • Aynı şekilde başkentte bulunan Ulusal Müzik Müzesi tüm enstrümanların sergilendiği bir müze olmakla beraber, müzik kültürüyle alakalı benzersiz fotoğraflar da ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşımı en kolay olan turistik mekanlardan biridir.Burnika Faso’da Gezilecek Doğal GüzelliklerBurnika Faso Gezi Rehberi - Resim 9Burnika Faso doğal güzellikleri bakımından Afrika'nın önemli bir merkezi konumunda bulunurken, Burnika Faso’daki doğa harikaları;
 • Arli Ulusal Parkı ülkenin güneydoğusunda yer alan dünyaca ünlü bir milli park olarak göze çarpmaktadır. Benin'de bulunan Pendjari Milli Parkı'yla da komşu olan Arli Ulusal Parkı, benzersiz birki örtüsü, nehirleri, ovaları, kumtaşı tepeleri ve içerisinde bulunan binlerce canlı çeşidiyle sadece Afrika'nın değil, tüm dünya için çok önemli bir merkez konumundadır. 2017 yılı rakamlarına göre iki yüz adetin üstünde su aygırı, iki yüz elli adet fil, yüz adet aslan, bufalo, babun ve antilopun yaşadığı milli park, her yıl yüz binlerce safari meraklısı için benzersiz bir gezi deneyimi oluşturmaktadır.

 • Burnika Faso'nun Banfora bölgesi yakınlarında bulunan Tengrela günü yüz ölçümü bakımından nispeten küçük bir göl olmasına rağmen, göl içerisinde yaşayan ve insanlara saldırı eğiliminde bulunmayan su aygırlarıyla ünlü bir göldür.

 • Sindou Kasabası sınırları içerisinde bulunan Sindou Tepeleri ilginç kaya oluşumlarıyla dikkat çekerken bölgenin sadece bir kısmın turistik ziyarete açık olduğu da belirtilmelidir. Bölge bitki örtüsü bakımından cılız olsa da bölgedeki kaya oluşumları insan ve hayvan heykellerini andırması bakımından ziyaretçilerin zihninde çok uzun bir süre yer etmektedir.

 • Karfiguela Şelaleri ülkenin en fazla turist çeken turizm merkezlerinden biri olmanın yanında, şelalenin bulunduğu bölgedeki farklı kaya oluşumları ve mükemmel bitki örtüsü de önemli bir gezi ve huzur merkezidir.Burnika Faso’nun Meşhur YemekleriBurnika Faso Gezi Rehberi - Resim 13Burnika Faso mutfağı Batı Afrika mutfağının temel özelliklerini yansıtan bir mutfak olmakla birlikte et tüketiminin oldukça fazla olduğu bir mutfaktır. Ana gıda maddeleri arasında bulunan pirinç, mısır, sorgum, patates, bamya, fasülye ve yer fıstığı her evde sıkça tüketilirken; et bakımından da tavuk eti birinci sırada gelmektedir. Tavuk eti kadar olmasa da oldukça fazla tüketilen balık ve kırmızı et, yemeklerde sıkça görülebilen tatlar oluşturmaktadır. Burnika Faso’nun geleneksel yemekleri ise;
 • Pirinç ve fasülyeden yapılan "Benga" ülke yerel mutfağının en önemli lezzetidir.

 • "Riz Gras" adı verilen domates soslu pila, geleneksel pilavlardan çok daha farklı bir lezzeti sofralara getirirken Burnika Faso ziyaretlerinde mutlaka tadılması gereken bir lezzettir.

 • "Riz Sauce" adı verilen yer fıstığı ve domates takviyeli pilav da ülkenin önemli tatları arasında bulunurken, bu yemeğe kurutulmuş mango takviyesi de yapılabilmektedir.Burnika Faso’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarBurnika Faso tipik bir Afrika ülkesinden ziyade gerek doğal güzellikleri gerekse de dinler arasındaki geçişlerle turistler için önemli bir konumda bulunmaktadır. Burnika Faso’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında;
 • Mutlaka hem Müslümanların hem de Hristiyanların ibadet mekanları ayrıntılı olarak gezilmelidir.

 • Ülkedeki doğal güzelliklerin her biri için gerek rehberlerden gerekse de yazılı kaynaklardan bilgi alınmalı ve ziyaretlerin önemli bir bölümü doğal mekanlar için ayrılmalıdır.

 • Burnika Faso gece hayatı özellikle başkentte oldukça dikkat çekici konumda bulunmakla beraber, fiyatlar bakımından dikkat edilmesi gereken mekanlar bulunmaktadır.Burnika Faso’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerBurnika Faso güvenlik bakımından pek fazla olumsuzluk içermemekle birlikte özellikle safari ve doğal yer ziyaretleri için rehber kullanımı ve toplulukla beraber hareket edilmesi Burnika Faso’daki tatiliniz için uyarılar olarak tavsiye edilmektedir.