Bursa'da 690 Konutluk Sıcaksu Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhaleye Çıkıyor

Bursa'da yapılması planlanan Sıcaksu Bölgesi kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindiği bildirildi.

Bursa'da 690 Konutluk Sıcaksu Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhaleye Çıkıyor

Bursa'da kentsel dönüşüm anlamında büyük bir projenin hazırlıkları son hızla devam ettiriliyor. Geçmiş dönemde kentin dışında kalan Tabakhaneler Bölgesi zaman içerisinde kent merkezi ile entegre oldu. Oldukça kıymetli bir alan haline gelen bölgede kentsel dönüşüm yapılmasına dair bir gereklilik ortaya çıktı.

10 YILDIR ÇALIŞMA YAPILIYORDU

Tabakhanelerin kentin dışına taşınmasına dair 2000 yılından itibaren gündeme gelen Tabakhaneler 2010 yılında Badırga'daki sanayi bölgesine taşındılar. Son 10 yıldır da bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılabilmesi adına yetkili kurumlar tarafıondan yoğun bir çaba gösterildi. Bu yoğun çabalar sonunda meyvelerini vermeye başladı.

PROJE TOKİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son 2 dönemdir bölgede kamulaştırmalar yapılıyor. Bugün gelinen noktada ise kentsel dönüşüm projesinin yapımına dair ortaya çıkan tüm engeller Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı. Bölgede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde inşa edilecek konutlar diğer kentsel dönüşüm projelerinde kullanılması planlanıyor. Bundan dolayı da projenin yapımını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlendi.

690 KONUT İNŞA EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilendirildi. TOKİ de yaptığı proje hazırlama çalışmasının ardından ihale tarihi belirledi. Bursa ili Osmangazi ilçesi Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bölgede 690 adet konut ve 92 adet de dükkan inşa edilecek.

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre Bursa ili Osmangazi ilçesi Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi için 9 Eylül 2021'de ihale gerçekleştirilecek. İhalenin saati olarak ise 11:30 delirlendi.

Tamamen yatay mimari esası ile hazırlanan proje toplamda 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilecek. Kent sülietini bozmayacak yapılan yapılacağı kentsel dönüşüm projesinde binalar zemin +5 katı geçmeyecek.

DEPREME KARŞI DAYANIKSIZ KONUTLAR YENİLENECEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir açıklamada bulunarak, “Sıcaksu Bölgesi'nde planlanan kentsel dönüşüm projesine başlamak için artık son aşamaya geldik. 75 Yıl – Yiğitler – Esenevler kentsel dönüşüm projesinde de uzlaşma projeleri devam ettiriliyor. İstanbul Caddesi'nde dönüşümün başladığı biliniyor.

Sıcaksu'da şimdi ihale tarihi de belli oldu. İhale sürecinin ardından bu bölgede de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanılacak. Depreme karşı dayanıksız olan bu konutlar yenilenecek. Böylelikle yapı stoku da nitelikli bir hale gelecek. Bursa daha modern ve güvenli konutlarla donatılan bir şehir haline gelecek.” dedi.

SONRAKİ HABER