Büyük Fırtına Geliyor Diyen Selçuk Geçer Dolar Kurunun 14 TL Üzerine Çıkacağı Zamanı Açıkladı!

Analizleri ve tahminleriyle dolar kuru ile alakalı olarak dikkat çeken çıkışları olan Selçuk Geçer'den yeni bir dolar yorumu geldi. FED kararının ardından dolar kuru kaç TL olur?

Finans 24.01.2022 - 22:44 24.01.2022 - 22:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde çok kritik bir hafta çeşitli gelişmeler ile devam ediyor. Borsada yüksek değer kayıpları yaşanırken sermaye çıkışlarının olduğu iddia ediliyor. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de FED faiz kararına dair belirsiz bir bekleyiş yaşanıyor. Peki dolar kurunu bu hafta neler bekliyor? Dolar kuru ile alakalı olarak yaşanabilecek gelişmeleri ekonomist Selçuk Geçer son analizi,nde açıkladı.

Selçuk Geçer tarafından yapılan son dolar yorumunda FED'in faiz kararına dikkat çekildi. Bu konuda önemli gelişmeler yaşanabileceği ve sürpriz ihtimalinin de olduğunu belirten Selçuk Geçer, Türkiye ekonomisinin kırılgan yapısının dolar kuruna yansımalarını değerlendirdi. Peki Selçuk Geçer'e göre dolar kuru kaç TL olur?

TÜM DÜNYA TÜRK LİRASINDA CİDDİ DEĞER KAYIPLARI BEKLİYOR!

FED toplantısına dikkat çeken Selçuk Geçer, "FED toplantısı bu haftanın en önemli veri akışı olacak. Herkes FED'den sürpriz bir faiz artırımı çıkar mı sorusunu soruyor. Bu konuda belirsizlik var. Borsalardaki endişeleri görüyoruz. FED'in kararı ile alakalı en kırılgan ekonomiler araştırması yapılmış ve Türkiye'ye ikinci sırada yer vermişler. Tüm dünyada Türk lirasının FED faiz artırımları sonrası ciddi değer kayıpları yaşayacağını konuşuyor." dedi.

selçuyk geçer dolar yorumu

KAMU BANKALARI İLE DOLAR KURU KONTROL EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Merkez Bankası'nın politikalarına değinen Selçuk Geçer, "Merkez Bankası dolar kurunu belirli bir seviyede tutmaya çalışıyor. Ancak bu arada rezervler düşmeye devam ediyor. FED'den gelen haberlerle rezervlerde gerilemeler devam edebilir. Türkiye'nin ekonomi politikası kamu bankaları üzerinden dolar kurunu kontrol etmeye çalışmaya dönüştü." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU 14 TL SEVİYESİNİ KIRAR

Dolar kuru hakkında fiyat beklentisini açıklayan Selçuk Geçer, "Önümüzdeki günlerde dolar kurunda 14 TL'nin kırılacağını düşünüyorum. Bu hafta içerisinde 14 TL'nin üzerine çıkan bir dolar kurunu görmeyi bekliyorum. Bu seviyenin kırılmasının ardından ise kademeli olarak 16 TL, 17 TL, 18 TL seviyeleri gelmeye başlayacak." şeklinde konuştu.

Analizinde küresel gelişmelere de değinen Selçuk Geçer, "FED'in bu ay yapacağı toplantıda faiz artırımı gelme ihtimali var ama bu ihtimal gerçekleşmese bile hızlı bir şekilde varlık alımları bitirilecektir. Bu tablo gelişmekte olan ülkeler için sıkıntılı olacaktır. Bir de jeopolitik riskler bulunuyor. Rusya ve NATO askerleri Ukrayna sınırında karşılıklı yığılıyorlar. Rus rublesi ciddi bir değer kaybı yaşandı ve dolar alım satımı bu ülkede yasaklandı. Peki bizde böyle bir durum olabilir mi? Ben böyle bir ihtimal görmüyorum." dedi.

dolar analizi-1

DOLAR KURU KISIR DÖNGÜYLE YÜKSELİYOR

Dolar kurunun bir kısır döngü içerisinde yükseldiğini söyleyen Selçuk Geçer, "Türkiye'de ekonomi alanında bir kısır döngü yaşıyoruz. Türkiye'de makro ekonomik dengeler bozuk olduğu için, Merkez Bankası rezervleri boş olduğu için kur yükseliyor. Ardından da enflasyon yükselişe geçi,yor ve kuru ayrıca yükseltiyor. Bu kısır döngü sürekli devam ediyor ve dolar kuru yükselmesini sürdürüyor. Bu kısır döngüyü sona erdirmeden dolar kurunu nasıl düşüreceksiniz?" açıklamasını yaptı.

SELÇUK GEÇER YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Yıl sonu dolar kuru tahminine dair açıklamasını detaylandıran Selçuk Geçer, "Yıl sonu için dolar kuru için en iyi ihtimal 26 TL tahmini yapmıştım. Bu üstü yoktur demiyorum, daha da yükselebilir. Reel piyasa öyle ya da böyle kendi fiyatlamasını yapar ve döviz piyasası da buna uyar. Yıl sonunda dolar kurunu 30 TL üzerinde görmek benim için sürpriz olmaz." dedi.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım yaparken bir veri olarak kullanılmaması önerilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@