Büyük İstanbul Depremine Hazır Olmak İçin Kentsel Dönüşüm Acilen Tamamlanmalı!

1999 yılında yaşanan büyük İstanbul Depremi sonrasında hükümet bir dizi önlem almış ve meydana gelmesi muhtemel yeni depreme karşı hazırlık süreci başlatılmıştı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 17.08.2018 - 15:05 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

1999 yılında yaşanan büyük İstanbul Depremi sonrasında hükümet bir dizi önlem almış ve meydana gelmesi muhtemel yeni depreme karşı hazırlık süreci başlatılmıştı.

Deprem riski en yüksek olan yerleşim yerlerinin başında yer alan İstanbul'da başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları ne yazık ki rant savaşına döndü ve sekteye uğradı. Özellikle de Fikirtepe gibi fiyatların son derece yüksek olduğu yerlerde yaşanan rant savaşları nedeni ile pek çok proje yarım kaldı, kentsel dönüşüme giren deneyimsiz müteahhitlerin bir bölümü de bu süreçte battı. İstanbul Depreme Hazır Mı?Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy "Yabancı ve yerli yerbilimcilerinin ortak fikri; gelecekte Marmara Denizi içerisinde 7'den büyük bir deprem olabileceği ve beraberinde yıkıcı bir tsunami dalgası oluşabileceği.En kötü senaryoya göre deprem büyüklüğü 7.7'ye bile varabilir. Elbette ülkemizde büyük deprem oluşturabilecek pek çok fay kuşağı bulunmaktadır. Ama nüfus, yapı, finansal yoğunluk açısından Marmara'yı daha çok konuşmamız gerektiği bir gerçektir. Bu yüzden Marmara'daki deprem sorunu bir milli güvenlik sorunu gibi el alınmalıdır" dedi.Binaların Yüzde 27'si Hemen Yıkılarak Yenilenmeli İstanbul'da bulunan her 100 binadan 27 tanesinin deprem esnasında yıkılacağı belirtilirken İstanbul'da bulunan her 100 binadan en azından 50 tanesinin ise kaçak olduğu bilgisine yer verildi. Her 100 binadan 40 tanesi deprem ömrünü tamamlamış binalardan oluşuyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@